Z Rakouska míří žaloba proti dostavbě Temelína

25.01.2015 14:56

Hornorakouské organizace bojující proti nukleární energii podaly žalobu proti dostavbě jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Dnes to podle agentury APA oznámil hornorakouský zemský ministr pro životní prostředí Rudi Anschober. Žalobu proti dvěma chystaným temelínským reaktorům podala také česká ekologická sdružení, která o tom informovala ve středu.

Z Rakouska míří žaloba proti dostavbě Temelína
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže je zvláštní, že žaloba přichází až dva roky po ukončení posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA). "Společně s hornorakouskou iniciativou Antiatom budou podniknuty všechny možné kroky, aby se dostavbě Temelína zabránilo," uvedl v prohlášení Anschober. Zároveň označil jadernou energetiku za nehospodárnou.

Prý pochybilo především Brabcovo ministerstvo

Proces EIA podle Kříže skončil rozhodnutím Ministerstva životního prostředí po 4,5 letech v lednu 2013. "Možnost vyjádřit se měli i rakouští občané. Dokonce proběhla i informační setkání pro širokou veřejnost ve Vídni a německém Pasově. Zájem byl menší, než jsme čekali. Všechny zákonné povinnosti byly naplněny, že nyní až po dvou letech přichází žaloba, je zvláštní, ale je to každého právo," řekl ČTK.

Ve středu zástupci sdružení Jihočeské matky, Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí a hnutí Calla informovali ČTK, že tyto organizace podaly ke správnímu soudu žalobu na rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) kvůli dostavbě Temelína. Nevládním organizacím se především nelíbí postup Ministerstva životního prostředí Richarda Brabce (ANO) v procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Podle nich nevyhodnotil dopady konkrétních typů reaktorů na životní prostředí.

Plánovanou dostavbu dvou temelínských bloků loni pozastavil ČEZ, když zrušil zadávací řízení. Předtím česká vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní cenu elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil.

Původně se o dostavbu jaderné elektrárny ucházely společnosti Areva, Westinghouse a konsorcium MIR.1200. V novém tendru chce bojovat o zakázku za odhadovanou cenu 200 až 300 miliard korun i jihokorejská státní energetická společnost KEPCO.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…