Za část půjček Řecku může ručit i ČR. Stalo by se to v tomto případě

13.07.2015 6:08

Česká republika by se za určitých okolností mohla krátkodobě podílet na zárukách za půjčky Řecku. Stalo by se tak v případě, že eurozóna dospěje k závěru, že Aténám přechodně pomohou peníze z Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM). Za půjčky z něj totiž ručí všechny země Evropské unie.

Za část půjček Řecku může ručit i ČR. Stalo by se to v tomto případě
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto

O využití peněz z EFSM mohou podle diplomatů kvalifikovanou většinou rozhodnout ministři financí osmadvacítky. Ti se sejdou v Bruselu na pravidelném jednání v úterý. Česko má na této schůzce reprezentovat náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

Využití prostředků EFSM je v této chvíli jedna z variant, jak případně pomoci Řecku plnit jeho mezinárodní závazky do chvíle, než země dosáhne na peníze z předpokládaného nového programu v rámci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Jeho sjednání však bude i po souhlasném stanovisku eurozóny nějakou dobu trvat a Atény například už za několik dní čeká splátka Evropské centrální bance (ECB).

Z EFSM, který měl původně v roce 2010 kapacitu 60 miliard eur, už v minulosti získaly pomoc Irsko (22,5 miliardy eur) a Portugalsko (24,3 miliardy eur). Za půjčky z něj ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše půjčky.

Jako o dalších možnostech, jak přechodně pokrýt řecké finanční potřeby, se vedle využití EFSM hovoří také o přímých dvoustranných dohodách o půjčkách mezi Řeckem a kupříkladu Francií či jinými zeměmi a také o uvolnění zisků z prodeje řeckých dluhopisů, které nyní zadržuje Evropská centrální banka.

 

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…