Za lepšího chirurga si prý pacienti připlatí maximálně deset tisíc

11.01.2012 22:37

Termín nadstandardní péče se pomalu uvádí do praxe a nemocnice už sestavují ceníky. Jako prví nechala veřejnost nahlédnout do svých cen Fakultní nemocnice v Brně. Od dubna si v této nemocnici budou moci pacienti připlatit za zručnějšího operatéra či lepšího lékaře.

Za lepšího chirurga si prý pacienti připlatí maximálně deset tisíc
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok

Chirurg s lepší reputací pro jednoduché zákroky přijde pacienta maximálně na tři tisíce korun. Náročnější operace, jako výměny kyčelního kloubu, od elitního operatéra bude stát nejvýše sedm tisíc a náročné operace mozku nebo srdce pak budou stát o tři tisíce víc. Na tom, zda bude u operace řadový doktor nebo primář, vůbec nesejde.

„V dnešní době je medicína natolik specializovaná, že někdy ani přednosta kliniky neumí úplně vše,“ řekl pro Českou televizi ředitel Fakultní nemocnice v Brně Roman Kraus.

Ostatní nemocnice ceníky teprve připravují, známé by většinou měly být v řádu měsíců. Ceny zákroků v pražské motolské nemocnici budou známy už v březnu. Už nyní je jasné, že ceny za lepší lékaře rovněž nepřesáhnou deset tisíc.

„Částky, které dnes padají, mi přijdou poměrně vysoké. Já bych mluvil o jednotkách tisíc a i to mi přijde dost,“ uvedl pro ČT ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

„My bychom byli docela rádi, aby byly iniciativní a udělaly na pár vzorcích nemocnic jakýsi nástřel,“ nechal se slyšet ministr zdravotnictví Leoš Heger s tím, že si nemocnice výši poplatku stanoví samy. Ministr také plánuje do měsíce vydat nařízení, které by mělo předejít možnému „předbíhání“ chudších pacientů těmi, kteří si mohou dovolit příplatek

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…