Za pět let dal stát půl miliardy na integraci Romů. Loni bez pokroku

21.11.2012 21:59

Na integraci Romů vydal stát v posledních pěti letech 521 milionů korun. Peníze rozdělila jednotlivá ministerstva na různé projekty na podporu vzdělávání, kultury či zapojení Romů do života obcí v letech 2007 až 2011.

Za pět let dal stát půl miliardy na integraci Romů. Loni bez pokroku
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Romský festival v Chánově

Loni se poskytlo asi 85 milionů. Vyplývá to ze zprávy o stavu romské menšiny v Česku za loňský rok, kterou projednala a zveřejnila vláda. Podle dokumentu ale loni pokrok ve vzdělanosti Romů, jejich zaměstnanosti, zlepšení zdraví či v přístupu k bydlení příliš nenastal.

Loni stát na integraci vydal o 1,7 milionu méně než předloni. Podle zprávy jsou za tím úsporné škrty v rozpočtu i šetření vládní agentury pro sociální začleňování. Její provoz vyšel na sedm milionů.

Ministerstvo školství dalo loni na vzdělávání 13 milionů, dalších 8,8 milionu putovalo do podpory romských středoškoláků. Z ministerstva kultury připadlo na akce Romů přes 1,4 milionu, na integraci přes 1,8 milionu a na šíření informací v romštině 4,5 milionu. Další kulturní aktivity získaly 310.000 korun, muzeum romské kultury pak 11,8 milionu. Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělilo 1,4 milionu a úřad vlády 34 milionů. Milion putoval do programu Dekáda romské inkluze. Od roku 2007 do roku 2011 na integraci celkem šlo 520,92 milionu.

V Česku podle odhadů žije asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich pobývá v ghettech. Dospělí tam bývají bez práce, rodiny jsou závislé na dávkách a bydlívají v nevyhovujících podmínkách. Děti chodí často do "zvláštních škol". Stoupá také napětí mezi Romy a obyvateli z okolí.

Podle analýzy byly před pěti lety takových ghett v ČR asi tři stovky, nyní je jich podle poznatků expertů zhruba o stovku víc.

Ochránci lidských práv i někteří odborníci přístup státu kritizují. Podle nich nepodniká dostatečné kroky k začlenění Romů a nevěnuje na to dost peněz, takže se situace místo zlepšování zhoršuje. Sdružení Dženo před pár lety podle svých propočtů uvádělo, že by do integrace měly ročně putovat dvě miliardy korun, postupně by suma s úbytkem problémů klesala.

Podle zprávy je vzdělanost Romů ve srovnání s ostatními obyvateli dál nízká, řada z nich má jen základní školu. Autoři dokumentu uvádějí, že romské děti nemají rovný přístup ke vzdělávání a často končívají ve "zvláštních školách". Málo je romských středoškoláků.

Také v zaměstnanosti Romů nenastal loni žádný pokrok. Podle mezinárodní studie pracuje jen 43 procent romských mužů ve věku od 15 do 64 let a 19 procent romských žen. Bez práce je 61 procent Romů do 24 let.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

14:47 Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

Studentská pečeť za 104,90? Je to pravda. Tolik už stojí čokoláda, která ještě loni byla pod stovku.…