„V každé zemi by měl být zaveden systém krizové situace, kde bude jasně definována pravomoc a odpovědnost jednotlivých složek celého záchranného systému. Orgány veřejného zdravotnictví musí být jasně součástí přípravy strategie a koordinace prací v takovýchto případech," domnívá se Adámková.
Nejnázornější ukázkou nutnosti dobře fungujícího systému veřejného zdravotnictví byly jednoznačně události, které se staly v roce 2001 při zničení obchodního centra v New Yorku. „V takovýchto hromadných ohroženích musí koordinace všech nutných operací probíhat skutečně plynule, 7 dnů v týdnu, 24 hodin denně do zvládnutí situace," konstatovala.
Pro běžného občana jde hlavně o dostupnost elektrické energie. „Výpadek elektřiny velkého rozsahu je reálnou hrozbou. Dnes už nejde o otázku, zda k němu dojde, ale kdy k němu dojde. V této souvislosti je třeba ocenit, že představitelé hl. m. Prahy uskutečnili v únoru tohoto roku štábní cvičení orgánů krizového řízení k procvičení činnosti orgánů krizového řízení, základních složek Integrovaného záchranného systému (IZS) a vybraných organizací při řešení simulace rozsáhlého výpadku dodávky elektrické energie na území hl. m. Prahy," uvedla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: osz