Začíná se to hroutit na další frontě. Spojené státy ve velkém ohrožení

26. 2. 2016 16:03

Americký publicista a autor několika publikací se zaměřením na mezinárodní politiku Jonathan Marshall tvrdí, že Spojené státy pomáhají Al-Kájdě ovládnout Jemen. Američané podporují invazi Saúdské Arábie do země, v důsledku které posilují místní stupenci Al-Kájdy.

Začíná se to hroutit na další frontě. Spojené státy ve velkém ohrožení
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres

Marshall v úvodu svého textu připomíná, že válka mezi domorodými kmeny Hútí a příznivci bývalého prezidenta Abd Rabú Mansúra Hádího, které podporuje Saúdská Arábie, stála více než 6000 životů. „Saúdové a další přitom vedle zakázaných kazetových bomb používají letouny dodávané Washingtonem. Denně umírají civilisté a saúdská blokáda podporovaná Spojenými státy navíc prakticky neumožňuje dodávat humanitární pomoc milionům hladovějících lidí. Obamova administrativu tuto humanitární katastrofu i nadále toleruje,“ kritizuje Marshall.

Za největší hrozbu pro region považuje americký publicista sílící vliv zdejších stoupenců teroristické organizace Al-Kájda (AQAP). „V poslední době se jim podařilo ovládnout mnoho měst, včetně dvou provinčních metropolí. Celkem nyní ovládají hned tři provincie. Nové zprávy navíc naznačují, že bojovníci AQAP již bojují po boku prosaúdských sil o kontrolu nad klíčovým městem Taiz. Teroristé aktuálně ovládají území větší než v době svého největšího rozmachu před pěti lety,“ upozorňuje Marshall.

Před čtyřmi lety byli zdejší stoupenci Al-Kájdy přinuceni ustoupit v důsledku protiakcí jemenské vládní ofenzivy a Bílým domem nařízených útoků pomocí dronů. „Vloni v březnu však využili chaosu způsobeného invazí jednotek Saúdské Arábie a od té doby dobyli celou řadu strategických bodů. Ovládutím přístavního města Al Mukalla jim přineslo také 120 milionů dolarů z místní centrální banky, ropný terminál a hlavní sklad zbraní. Následně se teroristé spojili s místními sunnitskými kmenovými vůdci a získali tak na svoji stranu i místní obyvatelstvo,“ dodává publicista.

V prosinci loňského roku se teroristé zmocnili dokonce jednoho z měst, které se nachází v blízkosti metropole Adenu. „Odborníci tvrdí, že bojovníci AQAP představují výraznou hrozbu pro americkou národní bezpečnost. Obamova administrativa však tomu jen přihlíží a nemá se k žádnému protiopatření. Americké letecké údery proti teroristům sice pokračují, ale ničeho se jimi nedosáhlo,“ uvádí Marshall a poukazuje na to, že události v Jemenu znovu potvrzují zkušenosti z válek v Afghánistánu, Iráku, Libyi a Sýrii.

„V občanských válkách se daří pomocí moderních zbraní a horlivých zastánců teroristům pohybovat se z jednoho bojiště na druhé. Americká intervence potom obvykle konflikt ještě zhorší a obrátí proti nám. Tím, jak Washington přispívá k pádu státního zřízení v Jemenu, vytváří živnou půdu pro nárůst protiamerického terorismu. Bílý dům se možná příliš nestará, co způsobil svojí podporou saúdskoarabských válečných zločinců. Republikáni a Fox News však určitě nepřejdou jen tak, až budou při příštím teroristickém útoku AQAP zabiti doma nebo v zahraničí další Američané,“ varuje Marshall.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…