Žádná černá díra, notovali si u Moravce zdravotníci. Všude se prý spoří, jak to jen jde

13.04.2014 14:03

Ze zdravotnictví se podle některých vyjádření stává černá díra. V druhé části pořadu Otázky Václava Moravce o tom diskutovali ředitel VZP Zdeněk Kabátek, náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) a prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Žádná černá díra, notovali si u Moravce zdravotníci. Všude se prý spoří, jak to jen jde
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na průčelí nemocnice v Kyjově, která se zmítá v problémech

Arnoštová se úvodu pořadu ohradila proti tvrzení o černé díře. Prý se to nezakládá na faktech. „Zdravotnictví dáváme 7,5 procenta HDP, což je velmi malé procento na rozdíl od ostatních zemí,“ prohlásila.

Označení černá díra se Kubka dotklo

Také prezident ČLK Kubek nesouhlasí s označením černá díra. Namítl, že čeští zdravotníci nabízejí občanům za méně peněz stejnou péči jako v zahraničí. Podle něj je ovšem potřeba přijmout několik zásadních opatření, aby se hospodaření zlepšilo. Jedním z nich je přijetí nového seznamu zdravotních výkonů. „Pojišťovny by všem zdravotním zařízení byly povinny platit stejné částky za výkony,“ uvedl Kubek.

Ředitel VZP Kabátek připomněl, že jeho pojišťovna už řadu opatření realizuje. „Snížili jsme čerpání provozního fondu o 600 milionů. Zahájili jsme zveřejňování smluv na svých stránkách. Pokud budou opatření legislativně zakotvena, tak ta jejich úspěšnost může být řádově vyšší. Mluvíme o řádech jednotek miliard,“ soudí.

Prostor pro úspory je kolem pěti miliard, odhadl šéf VZP

„Prostor pro úspory je kolem pěti miliard, ale to berte jako hrubý odhad. Jsou tady odborové zdravotní pojišťovny. Pokud bude tlak na to, aby se chovaly stejně jako VZP, tak ty úspory mohou být vyšší,“ míní Kabátek.

Šéf ČLK Kubek navrhl, aby se sloučily státní pojišťovny, které beztak poskytují stejné služby. Ušetřily by se tak potřebné peníze.

„Budování funkčního revizního systému stojí peníze. To je investice. Peníze bychom mohli získat sloučením pojišťoven. Většinu z 50 miliard korun zaplatí lidé, kteří jsou nemocní nebo důchodci. Ve vyspělých státech tvoří polovinu soukromých výdajů tzv. zdravotní připojištění, které si platí zdraví lidé,“ vysvětlil Kubek.

Sloučení pojišťoven bude ministerstvo respektovat, pokud se shodnou správní rady

Náměstkyně ministra zdravotnictví Arnoštová sloučení jako možnost připustila. „Sloučení pojišťoven záleží na jednotlivých správních radách. Budeme to rozhodnutí respektovat. Konkrétní sloučení na základě zákona nebudeme předkládat,“ uvedla v Otázkách Václava Moravce.

Kabátek to jako ředitel jedné z pojišťoven odmítl blíže komentovat. Podle něj by případnému slučování musela předcházet řada analýz.

Kabátek se pak zastal zdravotnických zařízení. Podle něj se už vyčerpaly téměř všechny možnosti, jak šetřit. Na straně pojišťoven je možné šetřit na nákladech na speciální zdravotní materiál, na lécích a na vlastním provozu. Podle něj by se také mělo přestat s vynakládáním prostředků veřejného zdravotního pojištění na takové věci, jako je přetahování pojištěnců.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…