Žádné válečné reparace od Německa nedostanete, vzkazuje historik Krystlík do Polska. Mají se prý uspokojit v Moskvě

05.08.2017 13:39

Šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński dal jasně najevo, že si nedá líbit vměšování do polských záležitostí ze strany Bruselu. Pokud EU neustane s kritikou Polska, je Kaczyński připraven přejít do protiútoku. Obrátí se na Berlín se žádostí o uhrazení všech válečných reparací. Historik však poukazuje na to, že Kaczyńského úvaha má jeden zásadní háček. Pokud tolik stojí o doplacení válečných reparací, měl by se prý šéf polské vládní strany obrátit spíš na Rusko.

Žádné válečné reparace od Německa nedostanete, vzkazuje historik Krystlík do Polska. Mají se prý uspokojit v Moskvě
Foto: Youtube.com
Popisek: Česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík, autor množství článků a esejí, zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce

Polská vláda uvažuje, že se obrátí na Berlín se žádostí o uhrazení válečných reparací. V tuto chvíli ještě  polská komise zkoumá, zda má požadavek doplacení reparací šanci na úspěch, ale v polovině srpna by mělo být jasno a pak možná do Berlína dorazí důrazný dopis.

Historik Tomáš Krystlík však tvrdí, že důrazný dopis by měl dorazit spíš do moskevského Kremlu.

„Osmnáct států poškozených válkou se mělo reparacemi sanovat výhradně ze západních okupačních zón v Německu, devatenáctý a dvacátý stát – Polsko a SSSR – pouze ze zóny sovětské. V protokolu postupimské konference je to podchyceno takto: „Sovětský svaz uspokojí reparační nároky Polska ze svého vlastního podílu na reparacích.“ Poláci tedy učinili první hrubou chybu v uvažování – adresátem požadavku na vyrovnání polské reparační pohledávky nemůže být Spolková republika Německo, nýbrž Ruská federace coby nástupnický stát SSSR,“ upozorňuje odborník.

Celý komentář naleznete zde

Nemluvě o tom, že v roce 1953 polská komunistická vláda prohlásila, že se v zájmu  lepších vztahů s Německem zříká dalších nároků na splacení reparací. Kaczyński by mohl namítnout, že polská komunistická vládfa jen poklonkovala Mioskvě a nebyla svobodná. To je jistě pravda, ale podepsané smlouvy platí i v případě, že je podepíše totalitní stát, platí tedy i to, že se Polsko zřeklo doplacení válečných reparací.

Po roce 1989 navíc v Polsku vznika Nadace posko-německého smíření, do které německá strana vložila asi 2,5 miliardy tehdejších marek a polská vláda, tentokrát už polská demokratická vláda, deklarovala, že nebude vzájemné vztahy obou zemí zatěžovat dalšími reparačními požadavky.

„Na závěr je nutné s politováním konstatovat, že žádného redaktora v českých médiích dosud nenapadlo k tomuto polskému požadavku uvést výše uvedené skutečnosti. Když tak neučinili, tak zcela jasně jednají v intencích ruských snah zničit EU vyvoláváním českých sympatií k rebelujícímu Polsku a posilováním českého odporu proti Německu a Evropě,“ ukončil svůj komentář Krystlík.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…