„To příměří se nám vůbec nezamlouvá. Stejně jako dohoda uzavřená vloni v září, tak i poslední dohoda o příměří vyústí jen v další útok nepřítele,“ cituje Reuters velitele pluku Andreje Bileckého, který se právě se svými muži nachází u Azovského moře asi 40 km jihozápadním směrem od Mariupolu. Pětatřicetiletý rodák z Charkova Bileckij je přesvědčen, že válka bude bezpochyby pokračovat dál. Prý až do konečného vítězství, či naopak porážky ukrajinské armády. Přičemž dává vehementně najevo, že věří v první možnost.
Jak reportéři Reuters upozorňují, Azovský prapor má rozporuplnou pověst. Jeho symbolem je znak připomínající černou svastiku na žlutém podkladu a založili jej členové národně-socialistické skupiny nazvané „Ukrajinský patriot“. Společně prosazují ideologii založenou na rasové čistotě, nadřazenosti bílé rasy, autoritářské moci a centralizovaném národním hospodářství. Lidé z hnutí „Ukrajinský patriot“ odmítají, aby se jejich země stala členem jakéhokoli mezinárodního bloku, a kritizují také liberální ekonomiku a svobodu sdělovacích prostředků. Před sedmi lety vyzýval Bileckij „tisíce mladých fanatických apoštolů“, aby začali své ideje prosazovat v praxi. Média tehdy informovala o několika násilných incidentech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro