Zahradil: Jestli v TOPce už nemají co hrát než smlouvu Prahy s Pekingem, tak už jsou fakt v háji

26. 2. 2016 12:22

Včerejší jednání pražských zastupitelů vyvolalo v některých českých médiích i na části politické scény rozruch. Na pravou míru se jej rozhodl dát europoslanec Jan Zahradil (ODS), který se o celé problematice vztahů ČR, potažmo EU, s Čínskou lidovou republikou a s Tchaj-wanem, rozepsal na svém facebookovém profilu.

Zahradil: Jestli v TOPce už nemají co hrát než smlouvu Prahy s Pekingem, tak už jsou fakt v háji
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil

Tchaj-wanská firma je druhým největším exportérem z ČR

„Například tchaj-wanská PC firma Foxconn má hlavní evropskou výrobní základnu v ČR a je po Škodovce druhým největším exportérem z ČR. Čeští politici všech barev normálně komunikují s kulturní a ekonomickou kanceláří Tchajpeje v ČR,“ uvedl Zahradil a naznačil tak, že obchodní vztahy mezi ČR a Tchaj-wanem jsou navzdory tlaku Číny na vysoké úrovni.

Vysvětlil také, že Evropský parlament u obchodních a investičních dohod vždy prosazuje paralelní jednání s pevninskou Čínou i s Tchaj-wanem. „Podobně, jako tomu bylo u vstupu do WTO,“ podotkl Zahradil.

Intenzita styků ČLR s Tchaj-wanem se v posledních letech zmnohonásobila

Ve skutečnosti se podle něj nic nemění. „A kdo se o to zajímá, tak ví, že intenzita styků mezi Čínou a Tchaj-wanem se v posledních letech bezprecedentně zmnohonásobila. Doprava, obchod, investice i mezilidské vztahy. Loni se představitelé obou entit dokonce poprvé oficiálně setkali,“ uvedl europoslanec.

„Ovšem u nás, bez hlubšího vhledu do situace, budou opět arbitři politické korektnosti, trpící jakýmsi „posthavlovským“ mesiášským syndromem, školit pomalu celý svět, jak zacházet s Čínou,“ rýpl si do některých pravicových politiků, kteří včera schválenou dohodu o spolupráci Prahy a Pekingu kritizovali.

Kalousek udělující morální lekce? To není ani směšné, ale trapné a drzé

Dohodu kritizovali zejména zástupci TOP 09, včetně jejího předsedy. „A pokud jde o protřelého politického cynika Kalouska, udělujícího morální lekce – to už není ani směšné. Jen trapné. A drzé,“ podotkl Zahradil. Nicméně poslední kroky TOP 09 považuje za dobré znamení. „Jestli už v topce nemají co jinýho hrát než hlasování ZhmP o partnerství s Pekingem, tak to už jsou fakt v háji,“ dodal Jan Zahradil.

Celé znění příspěvků na facebookovém profilu Jana Zahradila:

Ještě k té přefouknuté bublině s hlasováním o Tchajwanu ze včera: např.tchajwanská PC firma Foxconn má hlavní evropskou výrobní základnu v ČR a je po Škodovce druhým největším exportérem z ČR. Čeští politici všech barev normálně komunikují s kulturní a ekonomickou kanceláří Tchajpeje v ČR. V EP u obchodních i investičních dohod vždy prosazujeme paralelní jednání s pevninskou Čínou i Tchajwanem, jako tomu bylo u vstupu do WTO. Čili v realitě se nic nemění. A kdo se o to zajímá, tak ví, že intenzita styků "cross strait" (tj. mezi Čínou a Tchajwanem) se v posledních letech bezprecedentně zmnohonásobila. Doprava, obchod, investice i mezilidské vztahy. Loni se představitelé obou entit dokonce poprvé oficiálně setkali. Ovšem u nás, bez hlubšího vhledu do situace, budou opět arbitři politické korektnosti, trpící jakýmsi "posthavlovským" mesiášským syndromem, školit pomalu celý svět, jak zacházet s Čínou. A pokud jde o protřelého politického cynika Kalouska, udělujícího morální lekce - to už není ani směšné. Jen trapné. A drzé.

Dobrý znamení. Jestli už v TOPce nemají co jinýho hrát než hlasování ZhmP o partnerství s Pekingem, tak to už jsou fakt v háji ??.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ocenění musí rozdávat vážený prezident, jinak jej znehodnocuje. Dnes je důstojnější to odmítnout. Byli jsme na demonstraci za Hermanova strýce Bradyho, který dorazil osobně

20:49 Ocenění musí rozdávat vážený prezident, jinak jej znehodnocuje. Dnes je důstojnější to odmítnout. Byli jsme na demonstraci za Hermanova strýce Bradyho, který dorazil osobně

REPORTÁŽ „Řeknu vám jednu věc, co mi na vás vadí. To, že nechodíte k volbám. Jde o demokracii,“ vytk…