Zajímavé: Zeman od sebe odehnal voliče TOP 09, stoupá mu však důvěra mezi voliči Babiše

8. 3. 2016 11:45

Nejvyšší důvěru mezi lidmi má prezident republiky. Věří mu více než 60 procent občanů. Ukazuje to nejnovější průzkum agentury STEM, která porovnávala důvěru v jednotlivé politické instituce.

Zajímavé: Zeman od sebe odehnal voliče TOP 09, stoupá mu však důvěra mezi voliči Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Prezident jako jediný má také stále zvyšující se důvěru občanů. Oproti loňskému roku se mu navýšila dokonce o 8 % (na 63 %). Senátu, Poslanecké sněmovně i vládě důvěřuje méně lidí než loni. Největší důvěru z těchto tří institucí má vláda (40 %), Poslanecká sněmovna drží stříbrnou příčku (36 %) a Senát je poslední (33 %). 

Své příznivce má prezident především mezi sympatizanty KSČM, ale nadprůměrnou úroveň důvěry zjistila agentura také u příznivců ČSSD a hnutí ANO. „Zatímco mezi stoupenci ČSSD se míra důvěry snižuje, mezi sympatizanty ANO se od průzkumu v březnu 2015 významně zvýšila. Zajímavé jsou změny v důvěře v prezidenta mezi příznivci KDU-ČSL, z vysoké míry důvěry v září 2014 propad na jaře 2015, aktuální nárůst zůstává stále pod průměrnou hodnotou pro celou populaci,“ uvádí průzkum. Příznivci ODS stále vykazují stabilně nízkou míru důvěry v prezidenta, u TOP 09 dochází k drastickému snižování.

Celý průzkum ZDE

„Prezidentovi významně méně často důvěřují lidé s vysokoškolským vzděláním (53 %). Pro úplnost dodejme, že vysokoškolsky vzdělaní lidé mají častěji důvěru v Poslaneckou sněmovnu a Senát než lidé s nižším vzděláním. V důvěryhodnosti vlády žádné rozdíly v závislosti na úrovni vzdělání nezjišťujeme,“ podotkl také průzkum.

Členům vlády nejčastěji důvěřují stoupenci vládních stran, zajímavé však bezesporu je, že nejnižší míru důvěry ve vládu mají sympatizanti ČSSD. 

„Nejvyšší míru důvěry v Poslaneckou sněmovnu a Senát zjišťujeme u příznivců KDU-ČSL, naopak nejnižší u stoupenců KSČM. Poslanecké sněmovně dále častěji důvěřují příznivci vládních stran, ANO a ČSSD. V míře důvěry v Senát nejsou mezi sympatizanty hnutí ANO, ČSSD, ODS a TOP 09 zásadní rozdíly,“ uzavřel průzkum.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…