Zakázaný rum a zabíjačky? Blbost! To jsou fake news, trollové. A Rusko... Mluvčí Evropské komise školila posluchače

08.03.2019 16:29

REPORTÁŽ Logika je, že pomazánkové máslo nemůže být máslo. Se zabijačkami je to u nás v pohodě. Beseda s tiskovou mluvčí zastupující Evropskou komisi Magdalenou Frouzovou přitáhla do anglické knihovny v Plzni jen hrstku zájemců, několik vysokoškoláků, pár lidí středního a staršího věku. Dozvěděli se, že na Západě se více věří médiím. A s těmi nožíky do lesa? Zas další fake news, zpráva, která měla poškodit Evropskou unii v očích našich spoluobčanů, jen pár desítek dní před volbami…

Zakázaný rum a zabíjačky? Blbost! To jsou fake news, trollové. A Rusko... Mluvčí Evropské komise školila posluchače
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

„Pracovala jsem rok v Egyptě a tam je ta samá diskuse o rozvojové pomoci. Někdo vám řekne, zaplať pánbůh, že je, jinak by tam ti lidé zemřeli hlady a někdo zas: my tak cementujeme rozvojové struktury, které tam jsou, takže je to nejlepší všechno škrtnout. To je prostě civilizační diskuse. O tom, čemu člověk věří,“ konstatovala bývalá novinářka.

Anketa

Vítáte návrat Ivana Langera na scénu, byť jen regionální?

3%
94%
hlasovalo: 11245 lidí

Typické výhody EU jsou podle ní: nižší ceny letenek, žádné kontroly na hranicích. „Člověk by řekl, že to nikdo nemůže zpochybnit, ale zase jsou lidé, kteří nemají rádi EU, říkají, to je sice fajn, ale s ostatním ať nám dají pokoj. To je ta velká diskuse, že EU by měla být jenom velký trh. Když jakákoliv firma chce něco prodat, tak to musí odpovídat místním normám. Proto se dělají společné normy pro celý evropský trh.  Když jsou stejné zákony, tak je to jednodušší,“ konstatovala současná mluvčí zastoupení Evropské komise v Praze

Všichni podle Frouzové v sobě neseme předsudky vůči cizímu: „Jsou ve školství, v justici. Stává se, že když máte konflikt v justici, česká versus německá firma, tak je dost možné, že německý soud, ač je nezávislý, má tendenci více důvěřovat německé firmě. V Česku je to naopak. Takže i v justici se dělají programy, aby právníci znali systémy. Prostě to, čemu se říká vnitřní trh, tak má dosah až třeba do justice, do každé oblasti našeho života.“

Rum, banány, zabijačka…

Pak se pustila do konkrétních rčení: „Kdo jste slyšel, že Unie chce zakázat rum, zabijačky, pomazánkové máslo, křivé okurky a banány, silné vysavače…U těch okurek to šlo od firem, které chtěly, aby se ty okurky vešly do lísek, do krabic. Dnes už to zakázané není, ale kdo dnes viděl v obchodě křivou okurku? To není zájem firem, aby se to tam nevešlo. Zabijačky, to už je úplná blbost, na to máme u nás pravidla,“ vyřešila šmahem problém přednášející. „Pomazánkové máslo není zakázané, ale je třeba, aby se něco, co se pojmenovává máslo, a není to máslo, nebylo vydáváno za máslo, protože se na to vztahují regulace pro produkty z mléka,“ vysvětlovala několika přítomným.

A kdo jste slyšel o tématu dvojí kvalita potravin? „My, a nejen Češi jsme volali do Bruselu, udělejte něco s tím, že se tady prodává něco jiného, my chceme perfektní potraviny, jako jsou v Německu… Ono to šlo  zespoda, čeští politici to řešili, a to bylo super, že to nevzešlo od Bruselu. A byla nadšenost. Kdyby ale Brusel řekl, že se něco musí dělat s dvojí kvalitou potravin, tak by se zvedla obrovská vlna, že nám chce diktovat, co máme mít v potravinách,“ konstatovala naši rozpolcenost. 

Anketa

Cítíte se víc jako Čech, či jako Evropan?

hlasovalo: 21835 lidí

Poté informovala o podávání zpráv: „Že Evropská komise rozhodla, to v zásadě ještě není žádná informace, protože pak to musí do Evropského parlamentu, pak do Evropské rady. Snad jen v případě nějaké pokuty to schvalovat nemusí. Prostě případů, kdy je to zpráva ‚jako hrom‘, není tolik.“

„Jak je to s peticemi?“ zeptal se muž středních let „Je tam oddělení, které se jimi zabývá. Když se nyní přelily do občanských iniciativ, tak už je několik, které Brusel akceptoval. Když EU něco vydá, tak zhruba jen pár procent jsou věci, které vzejdou z této komise. Většinou ji již někdo přesvědčil. A říká se i všeobecně, že dějiny nemění většiny, ale agresivní menšiny. Tedy lidé, kteří dělají petice, mají silný názor. A Evropská komise se tím musí zabývat.

Kopání do kotníku…

Mladý muž konstatoval: „Tady je sdělováno o některých zemích jen něco. Třeba i o Rusku tady nejsou moc pozitivní informace. Prostě jsou nám sdělovány primárně negativní informace. A pozitivní všeobecně, které mají vliv na psychiku, vlastně vůbec. Zjišťuje se pravda?“

„Zjišťuje!“ uvedla rázně Frouzová. „Před třemi lety to ještě nebylo téma. Nyní se tím zabývá Evropská komise, které se zabývá cílenými informacemi. To, že MFD dá titulek, že EU chce zakázat igelitky, tak to může být tím, že ten šéfredaktor chce Unii poškodit nebo lidi nastavit proti EU nebo si prostě nevšiml. Tam ještě není stoprocentně dokázaný záměr. Ale jsou cílené dezinformace, které od trollů jdou k některým serverům. Rozšíření záměrně dezinpretovaných informací za účelem válečného vítězství není nic nového, to dělal už Caesar,“ osvětlila věc mluvčí. 

Kostel versus nože

Snaha dávat pozitivní informace je prý obrovská. „Politici se snaží formulovat pozitivní zprávy a dávat je do světa, ale je to, jak moc se některé uchytí,“ konstatovala neradostně. „Když ve vesnici stojí opravený kostel, tak je to pozitivní zpráva. Obce by měly prezentovat projekt, který byl pro ně úspěšný. Lidé prostě chtějí úspěšné zprávy, ale ne propagandu, která se jim snaží něco nabulíkovat.“

„Fake news je od zavádějící zprávy, až po zprávu lživou,“ proškolila krátce přítomné. „Vezměte si nedávnou zprávu, která se rozšířila, že EU chce zakázat nosit nože do lesa. Ale když jsem se dívala, odkud to vzešlo, tak to bylo ve článku, kde se psalo o tom, že několik europoslanců  uvedlo, aby členské státy zvážily, aby se omezily nebezpečné nože. A článek z toho udělal to, že lidé nemohou do lesa s nožem.“

„My máme sociologicky společné se zeměmi východního bloku, že více než čtyřicet let šla z televize a oficiálních médií propaganda. Lidé určité věkové kategorie mají prostě v sobě zafixováno – pozor na to, co píší. To je žene mnohem více k alternativním zdrojům, a ty a jejich financovatelé to perfektně ví, a dobře s tím pracují. A toho je na Západě méně. Protože tam je větší úcta k tomu, co se objevuje v tisku,“ ukončila besedu bývalá novinářka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…