Zákonodárci a ústavní soudci už nemají doživotní imunitu

01.06.2013 6:30

Zákonodárci a ústavní soudci přišli o doživotní imunitu. V účinnost dnes vstoupila ústavní novela, která jim tuto výsadu zrušila.

Zákonodárci a ústavní soudci už nemají doživotní imunitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Poslance, senátora a ústavního soudce nadále nebude možné trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale Poslanecká sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku jeho mandátu, pokud nebude znovu zvolen.

Podobné pravidlo bude platit pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní komora. Zákonodárci přijali novelu až napodruhé. První poslanecký pokus nenašel předloni v dubnu pochopení v Senátu a pro přijetí normy se v horní komoře nenašlo dost hlasů.

Podruhé už byla skupina poslanců úspěšná; sněmovna schválila předlohu, k jejímuž přijetí je nutná třípětinová většina, letos v únoru a Senát v březnu. V dubnu ji podepsal prezident Miloš Zeman, který ale nemůže návrhy na změny Ústavy vetovat.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…