Žalobce půjde před soud kvůli tomu, že pustil z vězení bývalého senátora ODS Nováka

9. 1. 2016 11:51

Kontroverzní propuštění exsenátora Alexandra Nováka z vězení, kde trávil čas kvůli přijetí úplatku 42 milionů korun, bude mít dohru. Chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán, který navrhl Novákovo propuštění, půjde před Nejvyšší správní soud. Informovala o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Žalobce půjde před soud kvůli tomu, že pustil z vězení bývalého senátora ODS Nováka
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Alexandr Novák u soudu

Podle ní navrhla kárné řízení vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Kosánovi vytýká, že neřešil, zda se Novák nevyhýbal vězení, když se dlouho odvolával na zdravotní stav a do cely ho musela dovézt až policie.

Zmíněný žalobce se také spokojil s přečtením prohlášení motorkářského klubu Gryphons, který se za Nováka zaručil. Kosán se vzdal práva na odvolání.

Podle Bradáčové tak „ohrozil důvěru v činnosti státního zastupitelství a odbornosti jeho postupu“.

Novák byl v prosinci 2010 odsouzen ke čtyřletému vězení za to, že přijal úplatek ve výši 42 milionů v souvislosti s prodejem městských akcií rozvodných společností v době, kdy byl starostou Chomutova. Soud mu tehdy uložil podmíněný trest na dva roky a pokutu pět milionů korun. Po odvolání Nováka i státního zástupce vynesl odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem ještě přísnější trest, když poslal Nováka na čtyři roky do vězení, výši pokuty ponechal stejnou.

Předmětem kritiky médií se stalo i to, že Novákovi se páchání trestné činnosti vlastně vyplatilo. I když zaplatil pětimilionovou pokutu, z úplatku mu ještě zbylo 37 milionů. A přestože byl uvězněn, bylo to jen na relativně krátkou dobu.

Ať už nyní Nejvyšší správní soud rozhodne jakkoli, na Novákově propuštění to už nic nezmění.

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…