Zaorálek na ČT hájil sankce: Rusko rozbilo mezinárodní řád, to, co je pro nás tak důležité

15.12.2014 23:07

Ekonomická situace Ruska se den ode dne zhoršuje, oslabuje rubl. Má Evropská unie nadále trvat na sankcích, které k požadovaným politickým výsledkům očividně nevedou? Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je přesvědčen, že ano, a svůj názor šel hájít do Událostí, komentářů ČT.

Zaorálek na ČT hájil sankce: Rusko rozbilo mezinárodní řád, to, co je pro nás tak důležité
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Bez ohledu na zhoršující se ekonomickou situaci v Rusku podle Zaorálka není vhodné přemýšlet o změkčení sankcí. „Kdybychom si vzali, co se děje na východě Ukrajiny, tak tam stále dochází k porušování příměří,“ zdůraznil ministr, že Rusko ještě nesplnilo, co se od něj chce. Těžké zbraně podle něj sice nejsou používány (na rozdíl od lehkých), ale Rusové je tam stále nechávají, i když by neměli.

„Na Evropské radě tento čtvrtek nemůžeme čekat žádné velké změny ohledně sankcí,“ uvedl Zaorálek s tím, že se nejspíš ještě bude muset odehrát něco víc.

Na dramatickém poklesu ruské ekonomiky podle něj nemají podíl jen sankce, ale i pokles ceny ropy a plynu, na kterých je ruská ekonomika tradičně velmi závislá.

Moderátor mu pak připomněl dřívější slova exministra Jaroslava Bašty, že krizová situace přiměla Rusko dělat ekonomické reformy, ke kterým se dříve nemělo. Tomu však ministr příliš nevěří. „Já si nedovedu představit provedení reforem v Rusku bez toho, aniž by při tom sehrála zásadní roli Evropská unie,“ uvedl. Rusko podle něj pro budování moderní ekonomiky ani nemá lepšího partnera, než je Evropa.

Zaorálek ale odmítá se radovat z toho, že Rusko je v problémech. Rozkolísané Rusko je prý to poslední, co Evropa může chtít. „Smysl sankcí byl v tom, aby se Rusko vrátilo k jednacímu stolu a přestalo podporovat násilí na východě Ukrajiny,“ vysvětloval ministr. Dokud se Rusko k jednacímu stolu nevrátí, nebude se podle něj dát říct, že sankce splnily svůj účel.

Ministr odmítl názory, že by sankce mohly stmelit ruskou společnost kolem Vladimira Putina. „Já nevěřím, že by se společnost dokázala tak snadno utlumit. Společnost v Rusku se za poslední roky vyvinula, a já nevěřím tomu, že je tam celá společnost tak homogenní,“ vrtěl hlavou Zaorálek.

Pak zdůraznil, že Rusko skutečně má za co pykat. „Rusko rozbilo mezinárodní řád, pravidla, která jsou pro nás všechny, i pro Českou republiku, mimořádně důležitá,“ zaútočil ministr.

Celý svět podle Zaorálka Moskvě nabízí, aby se začala znovu podílet na světovém dění a řešení skutečně závažných problémů. „K tomu je ale třeba, aby se vrátili k jednání,“ uzavřel Zaorálek.

Robejšek: Rusko nepotřebuje žádné náročné technologie

Politolog Petr Robejšek namítl k Zaorálkovým úvahám o nezbytnosti spolupráce s EU, že k výrobě toho, co v Rusku kvůli sankcím chybí, nejsou potřebné nějaké náročné technologie, takže pro Rusko nebude zase takový problém začít si je vyrábět samo.

Pro Evropu je podle Robejška naopak citelná zejména změna v plynovodu South Stream, který má Rusko podle nejnovější dohody vést přes Turecko. „Pro Evropu je energie naprosto klíčová otázka, a tam asi je teď největší zmatek,“ soudí politolog.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…