Zaorálek se ozval přímo z Turecka: V uprchlické krizi by tu měli dělat více

9. 2. 2016 18:26

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) promluvil přímo z Turecka v úterní Kauze dne na Rádiu impuls. Turecká strana podle jeho názoru už sice učinila některé kroky, aby zmírnila uprchlickou krizi, ale v tuto chvíli se mu ty kroky nezdají dost razantní. Platí však, že i Evropa je teprve na začátku.

Zaorálek se ozval přímo z Turecka: V uprchlické krizi by tu měli dělat více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

V turecké provincii Izmir prý Zaorálek mluvil s představiteli státní moci v regionu. Prý spolu probírali především to, co musí turecká strana řešit, jak jim můžeme pomoci a tak podobně. „Turci zahájili legislativní změny, které by měly uprchlíkům pomoci získat práci v Turecku. Pak by nemuseli odcházet do Evropy,“ prozradil ministr. Turecko bojuje také proti organizovanému zločinu, ale tyto kroky se mu jeví jako ne úplně dostatečné. „Ale i Evropa je vlastně teprve na začátku,“ připustil.

EU a Turecko prý musejí společnými silami zajistit to, aby byl tok migrantů co nejmenší. Musíme také připravit systém, který pomůže rozpoznat ekonomického migranta od válečného uprchlíka. Stejně tak je třeba zajistit fungování návratové politiky.

Nakonec padlo pár slov i ke kauze rozvířené časopisem Respekt, že Česko zaplatilo 145 milionů korun za dvě mladé ženy unesené v Pákistánu v roce 2013. „Český stát nevyjednává s teroristy. A žádné podobné částky vám nemohu potvrdit,“ uzavřel ministr. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 22 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Robert Fico promluvil o tom, jak po něm jdou neziskovky placené ze zahraničí

14:02 Robert Fico promluvil o tom, jak po něm jdou neziskovky placené ze zahraničí

Staronový premiér Slovenska Robert Fico (SMER-SD) poskytl rozhovor státní agentuře TASR. Mimo jiné h…