Zaorálek znovu promluvil o Turecku. To je něco hrozného, ozval se turkolog Laně

9. 2. 2016 23:00

Zvládá Turecko uprchlickou krizi? Přímo ze země půlměsíce o tom v úterních Událostech, komentářích České televize promluvil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Analýzu doplnil turkolog a bývalý velvyslanec v Ankaře Tomáš Laně. Šéf české diplomacie popsal, co od EU Turci očekávají, a Laně se při jeho popisu velmi zhrozil.

Zaorálek znovu promluvil o Turecku. To je něco hrozného, ozval se turkolog Laně
Foto: Debatní klub
Popisek: Tomáš Laně, turkolog, diplomat, překladatel a první velvyslanec ČR v Turecku

„Nám jde o to, aby zde více rodin mohlo posílat děti do školy, aby zde lidé mohli najít práci, aby si lidé řekli, že má smysl zůstat v Turecku, zůstat blíž vlastní zemi,“ popsal představu EU ministr.

Následně prozradil, že cestoval s tureckou námořní hlídkou, která zastavila člun s uprchlíky a vrátila ho do Turecka, ale přímo na pobřeží viděl další tři čtyři čluny, které se chystaly na cestu. „To bylo za bílého dne. A od Turků jsme slyšeli, že jestli se to má změnit, je třeba ukončit válku v Sýrii, jinak se to nezmění,“ upozorňoval ministr. Pomoci mohou i peníze od EU.

Turkolog Laně přidal poněkud odlišný pohled. „V Turecku se pašovali lidé odedávna, ale všechno se to dělávalo v noci. Ale to, že se to děje za bílého dne a ještě za přítomnosti ministra z cizího státu, to je něco hrozného,“ řekl jasně. „Je to něco jako pašování drog a možná je to ještě výnosnější než pašování drog,“ doplnil.

Turecko je velkou zemí a mohla by uprchlíky zvládnout. „Ale uprchlíci vidí situaci, v jaké se EU nachází, a využívají toho,“ prozradil. Když se bavíte se samotnými Turky, hovoří o uprchlících jako o hostech. Začali s tím však v době, kdy v zemi žilo asi 100 tisíc uprchlíků a sami Turci předpokládali, že opozice proti Bašáru Asadovi brzy zvítězí a vyhnanci se vrátí domů.

„Nesmíme ale zapomínat také na to, že Turecko vždy bylo obráceno na Západ a chtělo se mu přiblížit po stovky let a EU se možná bude muset začít chovat pragmatičtěji a otevřít Turecku dveře. Egypt je přece také považován za stabilního spojence Západu a demokracii tam rozhodně nemají,“ uzavřel Laně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Prezident Zeman vyrazil se sportovními hvězdami mezi děti. Po historce se zlomeninou jim doporučil jediný sport, kde se nefauluje

18:38 VIDEO Prezident Zeman vyrazil se sportovními hvězdami mezi děti. Po historce se zlomeninou jim doporučil jediný sport, kde se nefauluje

REPORTÁŽ (FOTO, VIDEO UVNITŘ) „Jsem sportovní antitalent, při fotbalu jsem si zlomil nohu.“ Preziden…