Západ prý nařídil Ukrajině, aby se vzdala Krymu

26. 2. 2016 10:04

USA a evropské mocnosti před dvěma lety tlačily na Kyjev, aby nekladl odpor ruské invazi na Krym. Má to dokazovat dokument, který publikoval ukrajinský parlamentní výbor 23. února. Obsahuje oficiální záznam z jednání Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny dne 28. února 2014. Informovala o tom webová stránka Euobserver.com, český překlad přinášejí Britské listy.

Západ prý nařídil Ukrajině, aby se vzdala Krymu
Foto: wikipedia
Popisek: Krymský poloostrov.

Jednání, jemuž předsedal prozatímní prezident Oleksandr Turčynov, bylo svoláno týden po pádu bývalého prezidenta Janukovyče a den poté, co ruské jednotky zvláštního určení obsadily vládní budovy na Krymu.

Turčynov žádal vyhlášení válečného stavu a ozbrojený odpor. Ale ministři a další varovali, že to Ukrajina nemůže udělat sama a že Západ nepomůže.

  • Celý text je ZDE

„Nejsme připraveni na válku. Potřebujeme čas. Potřebujeme pomoc. Potřebujeme tvrdou reakci světa, mezinárodního společenství. Řeknu to jednoduše. Dnes nemáme armádu. Byla systematicky zničena Janukovyčem a jeho nohsledy,“ prohlásil tehdejší ministr obrany Ihor Těňuch. Podle něj by Ukrajina v daný okamžik mohla mobilizovat do 5000 vojáků.

Rusko by však podle jeho informací mohlo použít jednotky účastnící se manévrů na východní hranici, které zahrnovaly 38 000 vojáků včetně obrněných sil, letecké a námořní podpory.

Jiní ministři řekli Turčynovovi, ať nečeká lidový odpor na Krymu kvůli převažujícím náladám. Z nich vinili ruskou propagandu a „podvratné“ operace.

Premiér Jaceňuk řekl Turčynovovi, že země nemá peníze na válku, protože Janukovyč je ukradl. Také poznamenal, že USA stáhly dvě válečné lodě z Černého moře, což signalizuje jejich úmysly. Když se jej Turčynov zeptal, zda se NATO „bojí“ Ukrajině pomoci, premiér odpověděl: „V současném prostředí, bezpochyby.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 248 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ožralý pablb a prďola. Žvásty, výhrůžky, sprosté vydírání, arogance, drzost. Toto nám řekli čeští politici o Jeanu-Claudu Junckerovi

15:37 Ožralý pablb a prďola. Žvásty, výhrůžky, sprosté vydírání, arogance, drzost. Toto nám řekli čeští politici o Jeanu-Claudu Junckerovi

ANKETA Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker pro Le Monde řekl, že pokud Velká Británie opust…