Západní zděšení: Slavný deník vypracoval zprávu o Zemanovi, Ficovi a Orbánovi. Stojí za to

30.08.2016 13:32

Britský deník The Financial Times se ve svém článku zaměřuje na čtyři hlavní kritiky pocházející ze zemí Visegrádské čtyřky. Jmenovitě jimi autoři článku myslí Jarosława Kaczyńského, Roberta Fica, Viktora Orbána a Miloše Zemana.

Západní zděšení: Slavný deník vypracoval zprávu o Zemanovi, Ficovi a Orbánovi. Stojí za to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk ze zámku v Lánech

Za nejostřejšího kritika ze všech jedenácti členských zemí EU z východní Evropy považuje deník maďarského premiéra Viktora Orbána. Společně s ním dle britského deníku nejvíce zneužívají brexitu k boji proti Evropské unii také Polsko, Slovensko a Česká republika. „Koalice východoevropských zemí proti státům západní Evropy však nestojí v jedné řadě. Pobaltské země, Rumunsko a Bulharsko naopak lobbují za připojení se k Schengenu,“ utěšuje se deník.

Anketa

Který slovenský premiér byl dosud nejlepší?

3%
94%
hlasovalo: 3397 lidí

Katalyzátorem pro spojenectví zemí Visegrádské čtyřky byl podle The Financial Times loňský neúspěšný plán Evropské komise, aby každá členská země EU přijala povinně a na základě předem stanovených kvót určitý počet uprchlíků. „Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko však vzhledem k malým zkušenostem s migrační krizí a relativně homogenní populaci vyjádřily vůči návrhům Evropské komise rozhodný odpor,“ uvádí deník.

Podle mnoha průzkumů však přes odpor k uprchlíkům patří Maďaři i Poláci k největším zastáncům členství svých zemí v EU. „Žádná země východní Evropy by v případném referendu nehlasovala pro odchod z EU. Nicméně mnoho občanů je ze členství v EU stále zklamanějších. S trochou nadsázky lze říci, že nevěsta zdaleka nebyla tak hezká, jak se předtím tvrdilo,“ cituje britský deník na Slovensku narozenou Otilii Dhand, která pracuje pro analytickou společnost Teneo Intelligence.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Autoři textu se obávají zejména prohloubení spojenectví mezi Maďarskem a Polskem. Připomínají, že vládnoucí polská strana Právo a spravedlnost (PiS) analyzovala, jakým způsobem se podařilo Orbánovi získat v Maďarsku rozhodující moc. „Bližšímu spojenectví však brání rozdílný pohled obou zemí na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Kaczyński stále viní Rusko ze smrti svého bratra Lecha. Naopak Orbán i přes svoji disidentskou minulost v době studií s Moskvou spolupracuje na všech frontách.“

Ale ani rozdílné pohledy na Rusko podle The Financial Times nebrání Kaczyńskému a Orbánovi v utužování vzájemných vztahů a letos se sešli již dvakrát. A to přesto, že Kaczyński nezastává v polské vládě žádnou oficiální funkci. „Orbán chce změnit fungování EU a doufá, že současné vedení, včetně Merkelové, Hollanda a Junckera, smete migrační krize,“ tvrdí ředitel budapešťského think-tanku Political Capital Peter Kreko.

Agresivní rétorika Maďarska a Polska proti evropským institucím údajně zaskočila i samotné Slováky. „Polsko a Maďarsko se stále více radikalizují. Visegrád představuje velmi užitečné diskuzní fórum. Pokud to ale ve svých výrocích přehánějí, musíme se od nich distancovat,“ cituje The Financial Times nejmenovaného slovenského politika a píše, že čeští politici v reakci na zvýšenou kritiku EU zaznívající z Varšavy a Budapešti jezdí častěji do Berlína. „Aby ukázali svoji loajalitu Německu ze strachu, že budou také považováni za jedny z viníků.“

The Financial Times rovněž zmiňuje maďarské referendum, ve kterém se budou voliči již za měsíc vyjadřovat k uprchlickým kvótám Evropské komise. „Maďarská vláda v rámci kampaně používá protiuprchlickou rétoriku a slogany, které nacházejí odezvu také u slovenského premiéra Fica a populistického a populárního českého prezidenta Miloše Zemana,“ uvádí britský deník a poukazuje také na návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové, proti které protestovali v Praze demonstranti s transparenty, kde byla kancléřka vyobrazena s hidžábem a hitlerovským knírkem. „Obnovení dřívějších blízkých vztahů mezi Berlínem a východoevropskými státy EU je bezesporu zásadní pro úspěšné překlenutí propasti, která se ještě prohloubila po brexitu.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…