Zásadní srovnání: Jak se dnes chovají vůči Řecku, je stejné, jako když nás v roce 1968 obsadili Sověti, zní z ČSSD

18.08.2015 7:36

Postup Evropské unie vůči zadluženému Řecku v mnohém připomíná invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, tvrdí ve svém stanovisku levicová platforma Doleva!, která vznikla v rámci ČSSD z iniciativy poslance Jaroslava Foldyny či exministra zahraničí Jana Kavana.

Zásadní srovnání: Jak se dnes chovají vůči Řecku, je stejné, jako když nás v roce 1968 obsadili Sověti, zní z ČSSD
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tank

Levicová platforma tvrdí, že invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa znamenala pro naši zemi omezení suverenity na dalších dvaadvacet let. Stejným způsobem lze dle představitelů platformy nahlížet i na postup unijních orgánů vůči Řecku.

Když se řecká vláda vedená levicovou stranou Syriza vzepřela politice drastických úspor a utahování opasků, které díky zděděným dluhům naordinovalo Řecku vedení eurozóny, dostaly prý evropské finanční a politické elity obavu, že se tento odpor k neoliberalismu může rozšířit i do jiných zemí se silnou radikální levicí, zvláště do Španělska, a tak odmítly přistoupit na jakýkoli kompromis nabízený Syrizou, a vnutily Řecku program, který z něho udělal – podle slovenského premiéra Roberta Fica – protektorát eurozóny a stát s omezenou suverenitou.

„Před 47 lety byl pokus Československa vymanit se z vnucovaného systému rozdrcen pod pásy tanků. Pokus Syrizy zůstat v eurozóně, ale splácet dluh, který nevytvořila, způsobem, který by umožnil řeckým občanům žít v důstojných podmínkách, byl smeten bankami a neoliberální evropskou finanční oligarchií,“ nachází platforma historickou paralelu.

Sovětská elita se dle platformy tenkrát obávala o své mocenské postavení. Dnešní evropská bankovní elita se prý zase strachovala o své zisky, které jí zaručují mocenské postavení v Evropské unii. Sovětský svaz již zanikl, Evropská unie by dle platformy měla být reformována, měla by být drasticky omezena moc velkých bankéřů a evropští občané by měli mít možnost demokraticky rozhodovat o svých osudech.

Plné znění stanoviska platformy Doleva!:

21.srpna ve 16.00 HOD se bude na Klarově konat demonstrace na výročí invaze Československa a také proti postupu EU proti Řecku. Platforma "Doleva! ČSSD" při této příležitosti vydala následující stanovisko.

Stanovisko „Doleva!ČSSD“ k výročí invaze a ke ztrátě suverenity

V těchto dnech vzpomínáme na srpnové dny před 47 lety, kdy vojska Varšavského paktu přepadla Československo a násilím ukončila tehdy zcela ojedinělý pokus prosadit tzv.socialismus s lidskou tváří. Tehdejší reformní vedení KSČ prosazovalo demokratizaci společnosti, ne demokracii, proklamovalo loajalitu k Sovětskému svazu, ne neutralitu a občanům nabídlo více svobody, zrušení cenzury i politických represí a respektování lidských práv, ale ne multistranickou parlamentní demokracii. Přesto tehdejší vládci Kremlu vnímali Pražské jaro 1968 jako smrtelnou hrozbu pro celý totalitní systém sovětského bloku. Obávali se, že se takto mohou „nakazit“ i další satelitní státy tábora, a proto vyslali půlmiliónovou armádu, která okupovala Československo 22 let a novou realitou se staly tzv.normalizace a omezená suverenita.

 

Dnes jsme v Řecku svědky jiné, ale o nic méně účinné, formy omezení suverenity. Demokraticky zvolená řecká vláda vedená levicovou stranou Syriza se vzepřela neobyčejně tvrdému programu drastických škrtů a úspor, který díky zděděným dluhům naordinovalo Řecku vedení eurozóny. Krutá opatření vyžadovaná evropskými bankéři a politiky vedla k drakonickému snížení mezd pracujících, ke snížení důchodů, sociálních dávek a práv zaměstnanců, k obrovské nezaměstnanosti, zvláště mládeže, k chudobě i k sebevraždám lidí, kteří ztratili naději na důstojný život.

Syriza odmítla tuto politiku drastických úspor a utahování opasků a v celostátním referendu získala podporu 61% občanů. Evropské finanční a politické elity dostaly obavu, že se tento odpor k neoliberalismu může rozšířit i do jiných zemí se silnou radikální levicí, zvláště do Španělska, a tak odmítly přistoupit na jakýkoli kompromis nabízený Syrizou, a vnutily Řecku program, který z něho udělal – podle slovenského premiéra Roberta Fica – protektorát eurozóny a stát s omezenou suverenitou.

Před 47 lety byl pokus Československa vymanit se ze vnucovaného systému rozdrcen pod pásy tanků. Pokus Syrizy zůstat v eurozóně, ale splácet dluh, který nevytvořila, způsobem, který by umožnil řeckým občanům žít v důstojných podmínkách, byl smeten bankami a neoliberální evropskou finanční oligarchií

Sovětská elita se tenkrát obávala o své mocenské postavení. Dnešní evropská bankovní elita se obávala o své zisky, které jí zaručují mocenské postavení v Evropské unii. Sovětský svaz je dnes minulostí. Společně s levicí ve všech evropských zemích se musíme pokusit zreformovat Evropskou unii, drasticky omezit moc velkých bankéřů a umožnit evropským občanům, dnes zvláště řeckým, demokraticky rozhodovat o svých osudech. Neoliberalismus se musí stát minulostí
.
Jaroslav Foldyna, Jan Kavan, Lukáš Ulrych
mluvčí Doleva!ČSSD. V Praze dne 17.srpna 2015

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…