Zase se blíží „Den Tibetu“. Krnáčová odmítá vyvěsit vlajku, městské části ji za to kritizují

06.03.2016 9:57

Většina pražských městských částí vyvěsí na svých radnicích tibetské vlajky. Magistrát se už dva roky po sobě k této symbolické akci nepřipojí, stejně jako Praha 1 či Praha 14, zjistila ČTK z ankety mezi jednotlivými radnicemi. Úřady, školy a instituce vlajku Tibetu vyvěšují 10. března jako symbolické připomenutí protičínského povstání v roce 1959, při kterém zahynulo nejméně 80 000 Tibeťanů.

Zase se blíží „Den Tibetu“. Krnáčová odmítá vyvěsit vlajku, městské části ji za to kritizují
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace "Češi Tibet podporují"

Žižkovská radnice plánuje k vyvěšení vlajky i doprovodný program. Ve čtvrtek 10. března bude po slavnostním vyvěšení vlajky v 15:00 následovat minuta ticha, v Galerii pod radnicí hudební meditace a výroba a rozmetání pískového obrazce, takzvané mandaly. V kulturním centru Vozovna bude večer otevřená výstava fotografií z Tibetu, na programu je i koncert. V úterý 15. března pak uvede literárně hudební pořad Příběh dalajlamy. Praha 3 patří k iniciátorům akce v ČR. Vlajku samostatného Tibetu vyvěsila i přes protesty čínského velvyslanectví už v roce 1996.

Většina čtvrtí vyvěšuje vlajky také už několik let. Podle webu sdružení Lungta se letos v Praze připojí 38 z 57 městských částí. „Ve světle soudobé zahraničněpolitické afinity hlavy našeho státu i nedávného uzavření až příliš servilní dohody o formálním partnerství mezi Prahou a Pekingem se tato iniciativa jeví jako navýsost aktuální a žádoucí,“ uvedl mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.

Zastupitelstvo hlavního města totiž na svém posledním jednání schválilo sesterskou smlouvu s Pekingem. V jejím rámci rovněž uznává jednotnou Čínu. Pro bylo 35 zastupitelů za ANO, ČSSD, KSČM a část ODS. Pražští zastupitelé TOP 09 shánějí podpisy, aby se pokusili usnesení zrušit ještě před návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na konci března. Potřebují ještě sedm hlasů, aby svolali mimořádné jednání zastupitelstva.

Nad magistrátem na Mariánském náměstí vlajka Tibetu už druhý rok po sobě nezavlaje. Hlavní město se do akce Vlajka pro Tibet zapojilo v letech 2004 až 2008 a poté opět od roku 2010. Stejně jako magistrát se rozhodly vlajku nevyvěsit radnice Prahy 1 a Prahy 14. „Zastáváme názor, že radnice na komunální úrovni nepatří k subjektům, které by měly řešit zahraničněpolitické otázky. To je plně v kompetenci ministerstva zahraničí,“ uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková s tím, že radnice nevyvěšuje v podobném kontextu ani žádné jiné vlajky. Praha 10 bude mít jasno až 8. března podle výsledku ankety mezi zastupiteli.

Akce Vlajka pro Tibet připomíná 80 000 obětí potlačení povstání v tibetském správním centru Lhase v roce 1959. Čeští sympatizanti svobodného Tibetu se k vyvěšování vlajek poprvé připojili v roce 1996. Celkem se letos plánuje zapojit 706 radnic z celé republiky, padesát z nich vůbec poprvé.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…