Zástupci NATO: Hybridní hrozby jsou větší než v minulosti

01.12.2017 18:00

Prostředky hybridních konfliktů se využívaly i v minulosti, nový je ale rozsah, v jakém jsou nyní uplatňovány. Na bezpečnostní konferenci v Praze to dnes řekl náměstek generálního tajemníka NATO Arndt Freytag von Loringhoven. Varoval, že hybridní hrozby vůči členským státům aliance nepocházejí jen od Ruska, ale i od teroristických uskupení.

Zástupci NATO: Hybridní hrozby jsou větší než v minulosti
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO

„Hybridní hrozby nejsou nic nového. Země vždy používaly propagandu, sabotáže a podobné prostředky k destabilizaci jiných zemí. Nový je ale rozsah a intenzita toho, v jaké míře se tyto nástroje uplatňují,“ řekl Loringhoven.

Podotkl, že Rusko v minulosti ztratilo část svého vlivu v Evropě a nyní se ho snaží získat zpět pomocí hybridních akcí. „Ty jsou při každém použití jiné – někdy to je ovlivnění voleb, někdy narušení základní infrastruktury například pomocí kybernetického útoku, někdy šíření propagandy nebo fake news,“ řekl.

V plné míře se podle něj využívání prostředků hybridního konfliktu projevilo při obsazení ukrajinského poloostrova Krym, kde Rusko využilo nejen propagandistické prostředky, ale i neoznačené vojáky. „Anexe Krymu ukázala, jak mlhavá je hranice mezi válkou a mírem,“ řekl Loringhoven.

Rusko ale není jediným aktérem, který vůči NATO využívá hybridní operace. V určité míře je podle Loringhovena uplatňují i teroristé, kteří vyzývají k útokům vůči západním cílům. „Terorismus kromě násilí používá i propagandistická opatření,“ připomněl například náborové kampaně skupiny IS zaměřené na radikalizaci Evropanů.

Náměstek generálního tajemníka NATO uvedl, že hybridní akce jsou poměrně efektivní v porovnání s vynaloženými náklady, a proto jimi lze vyvážit i nevýhody v oblasti standardních vojenských kapacit. Aliance kvůli tomu vytváří speciální jednotky, které by se zabývaly v první řadě hybridními hrozbami a hledaly by způsob, jak se jim bránit.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ne, nic. Ukrajina zklamána nejbližším spojencem

7:43 Ne, nic. Ukrajina zklamána nejbližším spojencem

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj před pár dny sdělil členům NATO, že Ukrajina potřebuje minimá…