Zdravotnické odbory podpořily Okamuru. Jejich členka je i na kandidátce

7. 10. 2013 18:37

Zdravotnické odbory se rozhodly podpořit hnutí Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury. Po volbách s uskupením případně chtějí spolupracovat na úpravách pravidel a financování v sociálních službách. Řekla to šéfka odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. V Libereckém kraji vede Úsvit do voleb členka výkonné rady svazu Jana Hnyková.

Zdravotnické odbory podpořily Okamuru. Jejich členka je i na kandidátce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Základem volebního programu hnutí Úsvit je prosazení zákona o referendu. Přes to prý nejede vlak

Odbory v minulosti vystupovaly jako apolitické, i když tíhly k levici. V posledních letech ale začaly otevřeně podporovat některé strany. Ve volbách nyní kandiduje i předák odborové konfederace Jaroslav Zavadil, je lídrem ČSSD v Praze.

"Já bych neřekla, že odbory byly apolitické. Odbory vždycky spolupracovaly se všemi politickými stranami. Toto je základní mýtus, který tady vznikl, že odbory jsou apolitické," řekla Žitníková. Podotkla, že s vládami odboráři v tripartitě také spolupracují.

Žitníková se neobává toho, že by se příklon k některé straně či hnutí mohl obrátit proti odborům. Nebudou prý totiž prosazovat "asociální věci".

Sociální politika

Úsvit se v sociální části programu zaměřuje na sociální dávky a důchody, o sociálních službách se nezmiňuje. Hnyková dnes na tiskové konferenci uvedla, že společnost stárne a starých a nemohoucích přibývá. Liberecká lídryně, která pracuje v domově důchodců, nynější systém financování kritizovala. Dotace rozděluje Ministerstvo práce a sociálních věcí,  poskytovatelé péče se teprve v únoru dozvídají, zda nějaké peníze od resortu dostanou. Pak žádají o dorovnání kraje. "Žije se v provizoriu," podotkla Hnyková.

Podle Žitníkové by do sociálních služeb mělo putovat více peněz. Dotace v posledních letech klesají, letos činí šest miliard.

Peníze na péči o seniory a postižené by se podle Okamury daly najít na ministerstvech obrany či dopravy i ve státních a polostátních firmách. Měly by se "přestat financovat předražené zakázky na Ministerstvu obrany", řekl. Finance na sociální služby i do veřejného důchodového systému by mohly plynout i ze zisku ČEZ, míní.

Úsvit by pravidelně přidával všem důchodcům stejně, zvyšoval by jen pevnou část penze. Doplatek na bydlení by zastropoval na obvyklé ceně za nájem podle cenové mapy. Příspěvky na děti by nedostávaly chudé rodiny přímo, stát by za ně hradil třeba školní obědy či výlety.

Podle aktuálního průzkumu agentury TNS Aisa pro Českou televizi by Úsvit volilo 4,5 procenta lidí. Do sněmovny by se tak nedostal. Statistická odchylka ale může činit 1,2 procenta.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až zjistíte, kde byl Sobotka, dejte mi vědět! Že byl na víkendovém jednání ČSSD klid, jak se tvrdilo? Máme zcela jiné informace

17:55 Až zjistíte, kde byl Sobotka, dejte mi vědět! Že byl na víkendovém jednání ČSSD klid, jak se tvrdilo? Máme zcela jiné informace

Údajně není pravda, že by sociální demokraté na svém jednání ústředního výkonného výboru v Hradci Kr…