Že nás zachrání všeslovanská unie? To může tvrdit jen idiot nebo vlastizrádce, píše tvář z ČT

13. 8. 2017 12:45

Novinář a publicista Vladimír Kučera, známý např. z pořadu Historie.cs České televize, jen nevěřícně kroutí hlavou nad tím, jak s naší historickou zkušeností může věřit tomu, že v partnerství s Ruskem nám bude lépe než v rámci EU a NATO. Politici, kteří o tom dnes české občany přesvědčují, jsou podle publicisty buď idioti nebo vlastizrádci.

Že nás zachrání všeslovanská unie? To může tvrdit jen idiot nebo vlastizrádce, píše tvář z ČT
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko

V České republice sílí hlasy, že ten Brusel je strašný a být členem NATO je snad ještě horší. V naší zemi se najdou politici, kteří tvrdí, že bychom se měli lépe, kdybychom se spojili v jaksi všeslovanské unii s Ruskem a s dalšími bratrskými Slovany. Už český velikán Karel Havlíček Borovský však věděl, že Rusko o žádné sbratřování nestojí. Když se z Ruska vrátil, varoval své krajany, že ruští carové chtějí své „bratry Slovany“ jen patřičně využít coby kolonie a notně tak rozšířit vliv Moskvy ve světě. Kučera proto v textu na blogu Aktuálně.cz nechápavě kroutí hlavou nad tím, že někdo i dnes hledá v Rusku spásu.

Imperiální ambice Ruska jsou dobře známy všem lidem, kteří se alespoň trochu zajímají o historii. Stačí se podívat třeba na stýkání a potýkání Rusů s Poláky, nebo Rusů s Ukrajinci, ale i s dalšími slovanskými národy. Kučera o sbratřování v takovémhle stylu ani trochu nestojí.

Celý článek naleznete zde

„Občasné zdejší zatím nenápadné, ale stále hlasitější volání po jakémsi slovanském bratření v režii Ruska je buď idiotstvím, nebo čistou vlastizradou. Kdo se takovými plány zanáší, činí tak, řečeno s klasikem ‚buď z blbosti, nebo za cizí peníze‘. Ochromit vztah k Západu a přimknout se k Moskvě, to není zdaleka tak fantasmagorická představa, jak vypadá. Může se to povést z neděle na pondělí. A nejsou k tomu nutné Putinovy tanky. Politik je levnější než vrtule do jednoho bojového Suchoje. A mezi českou politickou elitou je, zdá se, hodně takových, co by klidně vzlétli v ruské letce. Jen kdyby jim za to něco ‚přistálo‘. Materiální podpora nebo moc,“ píše Kučera.

Právě proto se dnes někteří politici, a to i ti čeští, snaží oslabit důvěru občanů v EU, protože unii jako celek Rusko neovládne, ale některé její členské státy by mohlo, pokud se tyto sáty rozhodnou vystoupit. Kučera má za prokázané, že Rusko k prosazení svých zájmů používá i propagandistické nástroje, kterými se snaží ovlivňovat mínění občanů EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víme, o čem si za zavřenými dveřmi povídali Okamura s Geertem Wildersem. Čtěte jenom u nás

22:40 Víme, o čem si za zavřenými dveřmi povídali Okamura s Geertem Wildersem. Čtěte jenom u nás

REPORTÁŽ V pátek v podvečer dorazili do Prahy na návštěvu českého parlamentu a poslaneckého klubu SP…