Že prezident nálepkuje elitu národa jako „kavárnu“, to vypovídá hlavně o jeho myšlenkové úrovni. Předseda akademiků Drahoš dodal ještě více

04.01.2016 21:17

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš má obavy z toho, jaký příkop kope prezident Miloš Zeman mezi sebou a akademickou obcí. Ta má právo, a podle Drahoše dokonce i povinnost, vyjadřovat se k zásadním otázkám dneška, jenže prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se akademiky snaží umlčet, což je rozhodně špatně. Akademická obec by totiž politikům mohla připomenout jednu věc. V čem je pro nás důležitá EU i v časech uprchlické krize.

Že prezident nálepkuje elitu národa jako „kavárnu“, to vypovídá hlavně o jeho myšlenkové úrovni. Předseda akademiků Drahoš dodal ještě více
Foto: repro foto ČT
Popisek: Usmívající se prezident Miloš Zeman

„Máme se vrátit k národním státům, opevnit se za vlastními hranicemi? Copak si někdo skutečně myslí, že migrační vlnu takového rozsahu zvládne izolovaný stát? Při všech výhradách k tomu, jak zaspali všichni ti výtečně placení bruselští analytici a zřejmě i mnohé tajné služby, si nemyslím, že Evropská unie selhala fatálně. Chybami se má poučit nejen člověk, ale i instituce, neboť slovy klasika ‚jen blbec nemění názory‘. Osobně jsem jednoznačným zastáncem promyšleně integrované Evropy, ale takové Evropy, která bude řešit opravdu klíčové věci a nebude se soustřeďovat na byrokratické předpisy o tom, který sýr povolíme a který ne. Když si postavíte dům s pevnými základy, pak protékající střecha nebo netěsnící okna způsobí dočasné nepohodlí, ale pokud je opravíte, máte pořád kvalitní bydlení. Podle mě má Evropská unie docela solidní základy, a proto nerozumím politikům, kteří ji odmítají, ale současně nenabízejí nic lepšího,“ kroutí hlavou Drahoš v rozhovoru pro Deník.cz.   

Akademik je přesvědčen, že EU může uprchlickou krizi zvládnout. Určitě má smysl posílit vnější hranice EU a lépe je kontrolovat, jenže toho se dá dosáhnout jen spoluprací. Z ekonomického hlediska přece má smysl EU zachovat. Ekonomičtí asijští tygři by si jinak pravděpodobně České republiky ani nevšimli. Visegrádská čtyřka už je ale ekonomicky zajímavá a celá EU už je nezanedbatelným ekonomickým hráčem. To by si měli politici uvědomit.

„Proto považuji za velmi důležité, aby vědci politiky expertně vzdělávali, ale také aby se sami kvalifikovaně vyjadřovali k věcem veřejným. Vždyť pokud nejsou oni svým způsobem elitou této společnosti, tak kdo jiný? Shodit vědeckou elitu pohrdlivým označením ‚kavárna‘ mě uráží, ale zároveň to ukazuje myšlenkovou úroveň autorů těchto výroků,“ pokračuje Drahoš.

Nechápe proto, proč se prezident Zeman spolu se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem vymezují proti tzv. pražské kavárně. Jde zřejmě o politickou hru, která má Miloši Zemanovi zajistit znovuzvolení. Ale je to špatná cesta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…