Ze zákulisí noční "inkvizice" v Bruselu: Tsipras vypadal jak spráskaný pes a bál se vrátit do Atén

13.07.2015 16:36

Redaktoři amerického zpravodajského serveru Bloomberg zjišťovali informace ze zákulisí nočního vyjednávání mezi zástupci Řecka a věřitelů. Bylo to prý tvrdé a řecký premiér Alexis Tsipras nakonec kývl v podstatě na všechny návrhy druhé strany.

Ze zákulisí noční "inkvizice" v Bruselu: Tsipras vypadal jak spráskaný pes a bál se vrátit do Atén
Foto: europarl.europa.eu, tan
Popisek: Alexis Tsipras, premiér zadluženého Řecka

„Řecká vláda přijala prakticky všechny požadavky. Souhlasili se všemi klíčovými body dohody,“ prohlásil premiér Malty v rozhovoru krátce poté, co skončil noční maraton vyjednávání. Jak Bloomberg uvádí, dva vysocí evropští úředníci nezávisle na sobě popsali, že Tsipras vypadal doslova jak „zpráskaný pes, jehož jedinou možností nakonec bylo souhlasit se všemi návrhy“. Tsipras prý v soukromí projevil značné obavy nad tím, co ho čeká po návratu do Atén. Jediným jeho drobným vítězstvím je fakt, že si země ponechá kontrolu nad privatizačními fondy, jejichž hodnota se může po prodeji státních aktiv zvýšit na padesát miliard eur.

Otázkou dle Bloombergu zůstává, jestli rozhodnutí Tsiprase podepsat navrhovanou dohodu sjednotí mainstreamové politické strany, či se naopak proti němu vzedme vlna nevole. „Bez ohledu na jeho osud, Řecko souhlasilo s opatřeními, které pro tuto zemi byly ještě nedávno nepředstavitelné. Německá kancléřka Angela Merkelová v každém případě prohlásila, že byla opět obnovena důvěra mezi EU a Řeckem a řečtí politici musí přijmout zodpovědnost za politickou dohodu, kterou odsouhlasili,“ píše Bloomberg. Někteří evropští politici si však myslí, že Řecko ze všeho vyvázlo až příliš lacino. Holandský premiér Mark Rutte se obává o osud vládní koalice, až se bude jednat o souhlasu se třetím záchranným balíčkem pro Řecko, finský premiér Jutha Sipila zase tvrdí, že takové diskuse jsou ještě předčasné.

Zastánci tvrdé linie všeobecně spekulují nad tím, jestli po návratu domů Tsipras nezmění své rozhodnutí. Poukazují na to, že před třemi týdny s návrhy věřitelů také vesměs souhlasil, ale po návratu do Atén vyhlásil kritizované referendum. Poslední jednání trvající sedmnáct hodin však bylo dle zjištění Bloombergu spíš inkvizičním zasedáním než demokratickým jednáním. „Stáli jsme před těžkým rozhodnutím. Přijali jsme nakonec rozhodnutí navrhované nejextrémnějším konzervativním křídlem v Evropské unii,“ cituje americký server Tsiprasovo vyjádření. O víkendu prý byla možnost Grexitu stále ve hře, ale spíš jako hrozba než skutečný záměr. Zatímco Merkelová byla s dohodnutou variantou spokojena, slovenský premiér Robert Fico ji podrobil tvrdé kritice: „Měli jsme morální právo být mnohem tvrdší. Řecko by mělo opustit eurozónu, udělat všechny domácí úkoly, a poté se pokusit vrátit. Cokoli jiného je pouze pokračování trápení pro všechny.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…