"Výrok Miloše Zemana není úplně šťastný, myslím, že by neměl komentovat kroky České národní banky," prohlásil expert hned na úvod. "Prezident by se neměl plést do řemesla ČNB," pokračoval. Má za to, že zdrženlivější by měli být obecně všichni politici. Devizoví "hráči" totiž bedlivě sledují každý výrok osob, které mají nějaký vliv na rozhodování v dané zemi.
Slabší koruna by mohla zdražit potraviny
Následně vyjádřil názor, že mírná inflace či deflace by neměla být důvodem k zásahům ČNB. S mírnými výkyvy se prý trh vyrovná. Jasně také řekl, že z roku 2015 máme za sebou teprve pár týdnů, takže je předčasné tvrdit, že je česká koruna nejslabší měnou světa. V roce 2015 je ještě dost času na to, aby se to mohlo změnit. "Je to zajímavé z mediálního hlediska, ale já bych to nepřeceňoval. Pokud by to bylo za celý rok, tak už je to jiná věc," pokračoval.
Slabší koruna se podle Kovandy může projevit na zdražení potravin, ale na straně druhé může pomoci českým exportérům. Nelze vyloučit, že by koruna klesla až ke třiceti korunám za euro. Netroufne si však říci, jak pravděpodobné to je. Vsadil by si ale na to, že euro i koruna bude po celý rok oslabovat vůči dolaru.
Za poněkud zvláštní pak označil úvahu nejen českých bankéřů, že lidé začnou utrácet, pokud se bude zdražovat, a budou naopak sedět na penězích, pokud se zlevňuje. "Elektronika zlevňuje celá desetiletí, ale spotřeba televizorů se nijak nezasekla. Lidé je nakupují, i když vědí, že budou už za půl roku podstatně levnější," podotkl Kovanda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp