Zeman, TOP 09, Okamura. Čtěte, komu se hodí co nejrychlejší volby

08.08.2013 8:08

Včerejším rozhodnutím dvou poslanců ODS opustit sál sněmovny před hlasováním o důvěře vládě Jiřího Rusnoka padla koaliční ujednání a TOP 09 začala hovořit o zahájení jednání s levicí o rozpuštění sněmovny. Komu se mimořádné volby hodí a komu mohou naopak ublížit, rozebírají Hospodářské noviny.

Zeman, TOP 09, Okamura. Čtěte, komu se hodí co nejrychlejší volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: I premiér Rusnok chystá svůj projev, chce představit vládní program

TOP 09 až do poslední chvíle spoléhala na vládu na obrysech původní trojkoalice pod vedením Miroslavy Němcové (ODS) a předčasné volby odmítala. Včerejším odchodem poslanců Tomáše Úlehly a Jana Floriána se situace ovšem radikálně mění. Šéf poslanců Petr Gazdík mluví o tom, že spolupráce s ODS selhala a strana přikročila k jednání s levicí o rozpuštění sněmovny. Ačkoli předčasné volby až tak nepotřebuje, mohla by si zvyšovat popularitu kritikou Rusnokovy vlády a ODS jí podle HN nahrála bod zdarma - strana posílila jako možnost pro pravicového voliče.

ČSSD a ODS

Sociální demokracie trvá na předčasných volbách. Důvěra Rusnokovi prý byla cestou, jak jich dosáhnout. Čím déle podle deníku bude Zemanova vláda u moci, tím více se to podepíše na volebním výsledku sociálních demokratů. Nejenže prý poskytne pravici výhodu vstupovat do volebního klání z role opozice, ale také nechá straně SPOZ, aby jí ubírala voliče.

V úplně opačné situaci je ODS, její současné preference podle aktuálních průzkumů jsou alarmující. Podle deníku potřebuje strana čas otřepat se z korupčních obvinění, vyprofilovat jasné vedení a získat zpátky důvěru členů i voličů.

SPOZ

Podle HN je v zájmu strany, aby vláda Jiřího Rusnoka zůstala u moci co nejdéle, protože se v kabinetu zviditelňují ministři, kteří by mohli být lídry kandidátky. A vláda prý navíc strhává ke straně pozornost veřejnosti, což by zemanovcům mohlo pomoci překročit hranici hlasů potřebných pro vstup do sněmovny. Předčasné volby pro SPOZ příliš výhodné nejsou, potřebuje totiž čas připravit se na ně a najít vhodné lídry pro regiony.

VV a Okamurův Úsvit

Věci veřejné tvrdí, že jsou pro předčasné volby, zároveň si ale vyjednaly programové shody s Rusnokovým kabinetem. Preference strany jsou velmi nízké, lídr Vít Bárta prý proto uvažuje o spojenectví s hnutím Úsvit přímé demokracie senátora a podnikatele Tomia Okamury, se kterým už nyní pořádají společné tiskové konference. Známý senátor by prý mohl na billboardech nahradit tvář Radka Johna.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

KSČM a LIDEM

Zatímco komunistům je vcelku jedno, kdy volby budou, protože mají stabilní voličské jádro, pro stranu Karolíny Peake LIDEM by předčasné volby znamenaly politický konec. Jejich preference jsou totiž podle průzkumů téměř nulové. Oficiálně se ale poslanci strany zaštiťují bojem o demokracii a snahou omezit pravomoci prezidenta. "Musíme vytrvat a vrátit prezidenta do jeho mezí," prohlašuje například Viktor Paggio.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…