„Jsme součástí světa, který je čím dál tím víc propojen, a tak zahraniční politiku potřebujeme. Potřebujeme ji také proto, abychom mohli zájmy, které máme, ve světě prosazovat a získávat pro ně spojence. Je také potřeba přesvědčit ostatní státy, že naše zájmy jsou legitimní, jsou v pořádku a jsou v souladu s těmi jejich a že nás mají podpořit,“ rozhovořil se na téma k čemu potřebujeme zahraniční politiku bývalý velvyslanec Petr Kolář.
Dodal, že Česká republika po listopadu ‘89 výrazně změnila svou zahraničněpolitickou orientaci, stala se členskou zemí Evropské unie a ještě dříve NATO. „Když se nám to povedlo, tak jsme začali slýchat, že vlastně už zahraniční politiku nepotřebujeme, že ji za nás dělají v Bruselu. A my už nemáme žádnou suveneritu, neboť jsme o ni přišli. Já říkám, že sdílená suverenita, je-li to naše svobodné rozhodnutí, je často silnější než suverenita individualisty, který je ztracen v prostoru bez spojenců,“ říká Kolář.
Studenti mohou studovat v zahraničí, o válce čteme jen v novinách
Na otázku moderátorky debaty, novinářky Silvie Lauderové, jak se projeví například v životě studenta rozdíl mezi dobrou a špatnou zahraniční politikou, odpověděl Kolář zcela bez váhání. „Naše špatná zahraniční politika by se mohla projevovat tak, že by nemohli cestovat tak svobodně, jako dnes mohou, nemohli by studovat ve světě,“ vysvětlil Kolář.
Vliv zahraniční politiky na život každého občana ohodnotil i další diskutující, bývalý komisař a ministr Štefan Füle. „Rozdíl mezi dobrou a špatnou zahraniční politikou vidím mimo jiné v tom, jestli si o zahraničních krizích a konfliktech budeme číst pouze v novinách nebo jestli je budeme prožívat přímo v České republice,“ poukázal Štefan Füle na to, že naše zahraniční politika v tomto směru funguje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora