Zeman mluvil o tibetské vlajce a sudetoněmeckém praporu a advokát Rozehnal toho má dost. Napsal tedy...

18.04.2016 15:59

Přirovnání vyvěšování tibetských vlajek k tomu, „že by někde v první republice někam přijel prezident a tam na něj mávali sudetoněmeckou vlajkou“, jak o tom v neděli mluvil prezident Miloš Zeman, odmítl advokát Aleš Rozehnal. O celé věci se podrobně rozepsal na serveru Hlídací pes.

Zeman mluvil o tibetské vlajce a sudetoněmeckém praporu a advokát Rozehnal toho má dost. Napsal tedy...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění na podporu demokracie a lidských práv v ČR, Číně, Tibetu a na Taiwanu u příležitosti návštěvy čínského prezidenta

Poukázal na to, že Sudety byly již od přemyslovského knížectví vždy součástí českého státu, a to s výjimkou Chebska, které připojil Jan Lucemburský. Naproti tomu byl Tibet samostatným, byť po dlouhou dobu vazalským státem Číny.

Rozehnal upozornil, že Tibet byl anektován Čínskou lidovou republikou v roce 1950 a k připojení území Tibetu k Číně tedy došlo na základě použití síly. „Na tomto faktu nic nemění skutečnost, že bylo toto území do roku 1912 pod omezenou suverenitou Číny, ani to, že se jednalo o státní útvar s tmářským a v podstatě středověkým režimem,“ podotýká advokát.

Podle Rozehnala je anexe Tibetu zcela jistě v rozporu s Briand-Kelloggovým paktem, Chartou OSN i mezinárodním obyčejovým právem. „Vyvěšení tibetské vlajky tak symbolizuje nesouhlas s anexí Tibetu a je tedy mimo jiné vyjádřením respektu k mezinárodním závazkům České republiky i k českému právu, a to bez ohledu na to, že samostatnost Tibetu je v současné době nereálná,“ dodává Rozehnal s tím, že hypotetické vyvěšení neexistující sudetoněmecké vlajky by naopak znamenalo podporu anexe území suverénního státu, která by byla v rozporu s mezinárodním právem již v době první republiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…