Zeman podepíše pařížskou dohodu o klimatu. Je podle něj totiž nezávazná

17.12.2015 12:50

Prezident Miloš Zeman podepíše pařížskou dohodu o klimatu. K dokumentu je však na rozdíl od jiných politiků skeptický. Podle Zemana nejde o závazný dokument, ale spíše o deklaraci dobrých úmyslů. Řekl to dnes na dotaz ČTK.

Zeman podepíše pařížskou dohodu o klimatu. Je podle něj totiž nezávazná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

Účastníci klimatické konference OSN našli po dlouhých jednáních shodu na udržení globálního oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. Míru oteplování chtějí udržet co nejblíže k 1,5 stupni Celsia na konci století. Pařížská dohoda od roku 2020 nahradí Kjótský protokol.

Dohodu v Česku musí ratifikovat Parlament a proces završí podpis prezidenta. "Na rozdíl od některých jásajících politiků mám pocit, že jde spíše o deklaratorní než reálný text," uvedl dnes Zeman. Prezidenta k tomu vede spor o dvě anglická slova závěrečného dokumentu, kdy se rozhodovalo, jestli v textu bude uvedeno "musí být" nebo "může být". Podle Zemana zvítězila druhá varianta, kterou považuje za vágní. "Jinými slovy ten dokument je de facto nezávazný," doplnil Zeman.

Dohodu přivítala česká vláda. Premiér Bohuslav Sobotka ji označil za historický moment. Konferenci naopak zkritizoval bývalý prezident Václav Klaus, podle kterého byla zbytečná a mířila na falešné cíle. Její závěry považuje za evidentní hloupost a má hrůzu z toho, že budou skutečně naplňovány. "Tento dokument podepíši, ale současně s lehkým skepticismem, protože ho považuji spíše za deklaraci dobrých úmyslů," uvedl Zeman.

Závěry konference počítají mimo jiné s tím, že rozvinuté státy budou po roce 2020 pomáhat zemím rozvojovým se zvládáním klimatických změn nejméně částkou sto miliard dolarů ročně. Do deseti let by přitom měla být dohodnuta nová, vyšší částka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …