Zeman předvedl nestoudnost, prohlásil topkař Ženíšek, který si v ČT rozuměl se Stropnickým

22. 11. 2015 14:10

Česko je v boji proti islamistům aktivní a v dobách míru z toho budou naše firmy těžit, oznámil v nedělních Otázkách Václava Moravce Martin Stropnický (ANO). Varoval však, že může trvat ještě velmi dlouho, než bude region Sýrie a Iráku stabilní. Marek Ženíšek (TOP 09) si posteskl, že se Evropa stále výrazně distancuje od pozemní operace proti Islámskému státu. Většina Čechů si myslí, že bychom měli dát k dispozici jen vojenskou nemocnici. Řeč však přišla i na akce na Albertově.

Zeman předvedl nestoudnost, prohlásil topkař Ženíšek, který si v ČT rozuměl se Stropnickým
Foto: top09.cz
Popisek: Marek Ženíšek

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a Marek Ženíšek (TOP 09) v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize debatovali o teroristických hrozbách, situaci v Sýrii. Své k tomu řekl i Jiří Šedivý, velvyslanec ČR při NATO.

Stropnický hned v úvodu ocenil, že OSN přijala rezoluci o spolupráci v boji proti Islámskému státu, ale chybí mu jakési doplnění, které by se týkalo boje se sítěmi pašeráků. Pokud jde o vojenskou operaci proti Islámskému státu, tam by měl Západ sáhnout maximálně k bojové podpoře ze vzduchu. Do další pozemní operace se západním spojencům nechce a ministr se nediví.

Nejnovější rezoluci OSN ocenil i Ženíšek, neboť může v budoucnu vzít vítr z plachet lidem, kteří by snad mohli zrazovat Česko od účasti v boji proti islamistům. „Já jsem dalek tomu, abych Českou republiku vyzýval k pozemní operaci proti Islámskému státu, už s přihlédnutím k tomu, jak vypadá naše armáda, ale jsem toho názoru, že se bez nějaké pozemní operace neobejdeme,“ upozornil Ženíšek s tím, že EU se od možné operace výrazně distancuje, přitom k teroristickým útokům došlo i na půdě EU. A kdo by měl být ještě důraznější v boji s teroristy, když ne my, ptal se ve studiu místopředseda TOP 09. Přitom je třeba mít na paměti, že porážka islamistů sama o sobě nestačí. Armády, které na Blízký východ vstoupí, budou muset v regionu zůstat tak dlouho, jak bude třeba, dokud se dotčené země znovu nepostaví na nohy.

Stropnický dodal, že Česko dodává munici Kurdům a Iráku v boji proti islamistům. Iráčané nám prý velmi děkují, vnímají naši pomoc jako důležité symbolické gesto a mimo jiné slibují, že se po bojích budou české firmy podílet na rekonstrukci Iráku. Česká armáda je podle Stropnického připravena podílet se na obnově regionu, ale pouze v rámci našich možností. Ochrana vlastního území musí vždy být na prvním místě.

Moravec ve studiu oznámil, že chce Západ sice bojovat společně s Ruskem proti Islámskému státu, ale současně EU uvažuje o prodloužení sankcí proti Rusku. Podle Stropnického to jsou ale dva problémy, které existují vedle sebe. „Určitý tlak na Rusko tu existuje a je to dobře,“ poznamenal člen vlády s odkazem na počínání ruského muže číslo jedna na Ukrajině.

Ale nemůže trvání na sankcích narušit mezinárodní jednotu v boji proti Islámskému státu, ptal se moderátor. Podle Stropnického prochází tato jednota těžkou zkouškou, ale musíme ji udržet, pokud chceme uspět. Ženíšek se domnívá, že zmíněnou jednotu narušují spíše odlišné zájmy jednotlivých aktérů v Sýrii.

Francie požádala o pomoc EU, nikoli NATO, připomněl velvyslanec

Šedivý ve druhé polovině diskuse oznámil přímo z Bruselu, že ve městě přetrvávají možné obavy z teroristického útoku a všechna dosud přijatá bezpečnostní opatření považuje za adekvátní. Připomněl ovšem také, že Francie prozatím nepožádala v boji s teroristy o pomoc NATO, ale EU. „V tuto chvíli nelze vyloučit žádnou variantu, nicméně vidíme, že Francie postupuje podle článku Lisabonské smlouvy, který je v zásadě velmi volný,“ doplnil host. Konkrétní pomoc pak závisí na bilaterálních jednáních. Francii jde podle jeho názoru především o to, aby si uvolnila ruce, pokud jde o její vlastní zahraniční obranné závazky.  

Pokud jde o další možnou pomoc, kterou by v boji proti islamistům mohlo Česko poskytnout, podle průzkumu, který uveřejnila Česká televize, si 62 procent populace přeje rozšířit spoluúčast jen o poskytnutí vojenské nemocnice. Stropnický byl výsledky průzkumu potěšen, neboť ukazuje, že Česko nechce v boji s islámskými radikály stát stranou. Připomněl také, že jsme poskytli dva bitevníky L-159 Iráku.

Teď se láme chleba

Poslední dny pak podle Stropnického ukázaly, že má smysl, aby čeští vojáci působili v africkém Mali. V zemi, která se stala dalším terčem teroristického útoku, dnes najdeme několik desítek mužů a jejich počty bude teoreticky možné o několik desítek navýšit. Z úst šéfa resortu obrany také zaznělo, že je správné působení našich vojáků v Afghánistánu. Právě odtud přichází nemalý počet uprchlíků.  

Existuje přitom možnost, že migrační vlna ještě zesílí, ale oba hosté se ve studiu shodli na tom, že na to nelze reagovat tím, že nebudeme v boji s islamisty dělat nic. A to i za cenu toho, že si budeme muset zvyknout na větší přítomnost policistů v ulicích. „Evropa je stavěna na mír a klid. Kritici EU říkali, že nepotřebuje společnou bezpečnostní a zahraniční politiku EU. Teď ji nemá a bezpečnější není,“ poznamenal Stropnický. Bruselská „mašina“ už se ale snad dala do pohybu. Člen vlády v to alespoň doufá.

Ženíšek se s názorem kolegy ve studiu ztotožnil. Evropa si bude muset zvyknout na přísnější kontroly na letištích a tak podobně. Přidal ale i varovná slova. „Teď se láme chleba, protože EU buď dokáže chránit svou vnější hranici, nebo to nedokáže a pak nastane něco jako dvourychlostní Evropa,“ prohlásil. Ale pozor, ani pokud se EU podaří chránit vnější hranice, nemůžeme počítat s tím, že se hrozby terorismu definitivně zbavíme. K teroristickým útokům docházelo v Evropě i v minulosti a bohužel k nim bude docházet i v budoucnu.  

Potřebujeme zvláštní protiteroristický zákon?

Podle ministra obrany je třeba, aby hranice Schengenu byla chápána jako skutečná hranice. Příliv uprchlíků musíme mít pod kontrolou. Jenže EU zaspala, některé členské státy více, některé méně.

Otázkou také je, zda by Česká republika neměla přijmout zvláštní protiteroristický zákon. „Nedomnívám se, že bychom měli vymýšlet nějaký nový protiteroristický zákon. V případě potřeby můžeme vyhlásit výjimečný stav. Když už by se mělo něco změnit, tak by mělo dojít k prohloubení spolupráce v boji proti terorismu v rámci EU. Ve stejném duchu se vyjádřil i Stropnický.

Boj o peníze

Pozitivní podle ministra je, že bude posílena rozpočtová kapitola resortu obrany. „Z celkového státního rozpočtu jsme na čtyřech procentech,“ poznamenal ministr. „My máme připravený materiál, který jasně deklaruje, jaké jsou potřeby armády, co chceme a tak podobně. Měla by zmizet improvizace, jež vytváří podhoubí pro pochybné nákupy,“ pokračoval.  

Ženíšek současné vládě vzkázal, aby na obranu vydávala mnohem více peněz, protože současná úroveň financování odpovídá roku 2011, kdy byla naše ekonomika v krizi. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se měl starat nejen o to, aby zalepil současné díry v armádě, ale aby ji také rozvíjel. Stropnický kontroval, že rozvoj armády nastane už v roce 2017. Svého stranického šéfa a ministra financí ale hájil. Každý šéf státní kasy se ošívá, když má vydávat peníze. Je to pochopitelné. Armáda již dnes posiluje personální stavy.

Počínání prezidenta považuji za nestoudnost, udeřil Ženíšek

V závěru oba politici prozradili, že se chystají na dnešní akci studentů na Albertově, kteří nesouhlasí se způsobem, jakým se s tímto státním svátkem vypořádal Miloš Zeman, když se postavil na jedno pódium společně s Martinem Konvičkou z Bloku proti islámu.

„Ode mě nikdo nemůže čekat, že budu kritizovat prezidenta, protože máme společně na starosti armádu, ale nelíbí se mi to dělení společnosti. To je něco, co Česko nepotřebuje. Já bych si vedle pana Konvičky nestoupl,“ zdůraznil ministr. Ženíšek byl vůči prezidentovi mnohem kritičtější. „Považuji to za jeho nestoudnost,“ udeřil politik TOP 09. Je hrozné, že se staví po bok lidí, kteří se podobají fašistům a nacistům z minulého století.

Věcně projevu prezidenta nebylo co vytknout, ale hrozivé je, že se staví na pódium vedle někoho, kdo volá po odebírání práv lidem s jiným vyznáním a jinými názory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migranty prostě přijmete, podepíšeme to za vás. Brusel prý plánuje podpis dokumentu, který nám znemožní bránit hranice

8:08 Migranty prostě přijmete, podepíšeme to za vás. Brusel prý plánuje podpis dokumentu, který nám znemožní bránit hranice

Ekonom a publicista Martin Kunštek upozorňuje čtenáře ParlamentníchListů.cz na dokument, který připr…