Zeman se obrátil na Ústavní soud ČR. Kvůli kauze H-System

14.09.2018 13:00

Prezident Miloš Zeman zaslal Ústavnímu soudu nevyžádanou intervenci podporující stanovisko stěžovatelů z družstva Svatopluk v kauze H-System. V případu by chtěl vystupovat jako tzv. amicus curiae, tedy přítel soudu. V dokumentu, který ČTK poslal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, navrhuje zrušení rozsudku Nejvyššího soudu v kauze H-System.

Zeman se obrátil na Ústavní soud ČR. Kvůli kauze H-System
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Rozsudkem podle něj bylo zasaženo do základních práv a svobod lidí z družstva Svatopluk. Přijetí blíže neurčeného dopisu z Pražského hradu potvrdila ČTK mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Zeman podobný způsob intervence v minulosti avízoval.

Nejvyšší soud v červenci rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. NS tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy sami dostavěli, se odstěhovat odmítají. Termín vystěhování byl do 23. srpna. Družstvo Svatopluk se obrátilo na Ústavní soud, ten vykonatelnost rozhodnutí NS do vynesení rozsudku odložil.

Mluvčí Ústavního soudu Sedláčková ČTK potvrdila, že podatelna přijala blíže neurčený dopis z Hradu. Zatím není součástí spisu, podatelna jej zpracuje až následující pracovní den, tedy v pondělí.

Zeman není účastníkem řízení, není tedy jisté, zda a v jaké míře bude soud k jeho vyjádření přihlížet. Do případu chce prezident zasáhnout jako amicus curiae, tedy přítel soudu, což je člověk, který není stranou sporu, ale dobrovolně nabídne soudu informaci o svém právním nebo jiném pohledu na projednávaný případ. Rozhodnutí, zda přijmout takovou informaci či vyjádření, záleží na úvaze soudu.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty sami dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …