Zeman si shromáždil naše velvyslance a drsně rýpal do Evropské unie. Došlo i na zadek

24.08.2016 15:31 | Zprávy

Zásadní slova pronesl prezident Miloš Zeman na dnešní schůzce s českými velvyslanci. Týkala se migrační krize a Islámského státu. Přijetí na Hradě je součástí každoroční porady, na kterou se představitelé českých velvyslanectví sjíždějí na několik dnů do Prahy.

Zeman si shromáždil naše velvyslance a drsně rýpal do Evropské unie. Došlo i na zadek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk ze zámku v Lánech

„Otázka, kterou si na tomto setkání musíme položit, je, zda je svět, ve kterém žijeme, bezpečnější, nebo méně bezpečný, než byl svět před rokem. A odpověď bohužel zní, že je méně bezpečný. Primárním faktorem růstu nebezpečí je nesporně Islámský stát. Ředitel zahraničního odboru Hynek Kmoníček na jedné lánské debatě použil hezké metafory, že krize na Ukrajině je chřipka a Islámský stát je rakovina. Nyní bych jen dodal, že nádor metastázoval. A metastáze, jak víte, jsou často nebezpečnější než nádor sám. Co tím mám na mysli? Americký prezidentský kandidát Donald Trump ve svém projevu o bezpečnostní politice USA uvedl, že před několika lety Islámský stát infiltroval šest zemí. Podle Trumpa je počet infiltrovaných zemí letos 35,“ uvedl svá slova Zeman. Stejné číslo podle něj uvádí i zpráva generálního tajemníka OSN.

„Nebudu vás zatěžovat úvahami, kdo stojí za těmito metastázemi. Víte, že například v Německu, kde je milion uprchlíků, je patnáct tisíc džihádistů,“ rozhovořil se následně o džihádistech. „Tito džihádisté jsou někdy osamělí vlci, jindy vytvářejí spící buňky, které se zapouzdří a po určitou dobu nic nepodnikají, než se náhle objeví neočekávaný teroristický útok, jako jsme zažili ve Francii, v Německu, v Belgii a dalších zemích. Soustředíme se na Evropu, ale vzpomeňme si na Dháku, Istanbul, Pákistán,“ vyjmenoval. Podle něj toto vše je diagnóza, je nutné však přejít na terapii. 

„Na nedávném summitu NATO ve Varšavě došlo k tomu, že diskuse se zvolna přesouvala z východu na jih. Zdůraznil jsem, že Česká republika nemá potřebu umístění cizích jednotek na svém území, ale že plně respektujeme přání některých jiných zemí, konkrétně Polska nebo baltských států, případně i Rumunska, aby na jejich území tyto vojenské jednotky byly rozmístěny. Jde o symbolickou účast bez větší vojenské hodnoty,“ zmínila hlava státu. 

„Na témže summitu jsem vyzýval, aby se NATO vydalo na útočnou akci proti Islámskému státu. Žádná masivní teritoriální operace. Neútočte na tělo, ale na mozek. Je třeba likvidovat logistické, vedoucí struktury teroristů a výcvikové tábory. K tomu nepotřebujete ani tanky. K tomu potřebujete drony, helikoptéry a speciální jednotky. Naše speciální jednotky jsou k tomuto účelu řádně vycvičeny,“ myslí si.

Následně se Zeman rozhovořil o jedné z metastáz – Afghánistánu. „Česká republika má v Afghánistánu asi 300 vojáků. A jsem pro to, aby tam zůstali. Jsem pro to, aby nedocházelo k redukci aliančních sil, protože by to znamenalo vítězství Tálibánu,“ zmínil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…