Zeman v ruské TV plísnil Ukrajinu a přikývl, že už světu nevládnou jen Američané. Máme překlad jeho vystoupení

17.11.2014 15:50 | Zprávy

Ruská státní televize Pervyj kanal přinesla v neděli 16. listopadu 2014 rozhovor s prezidentem České republiky Milošem Zemanem, který se věnoval jeho postoji k protiruským sankcím a ukrajinské krizi. V úvodu televize představila Miloše Zemana jako bývalého disidenta a bojovníka za lidská práva a dále konstatovala existující nesoulad uvnitř EU ohledně dosavadních sankcí a dalších sankcí proti Rusku i ve vztahu k samotné ukrajinské krizi. Česko jmenovala mezi dalšími zeměmi, které další zesílení sankcí nepodporují vedle Maďarska, Slovenska, Řecka a Kypru, zatímco Německo, Británie a Polsko jsou pro další sankce. Připomenula, že český prezident už řekl, že jakékoliv sankce jsou překážkou dialogu a s nimi přichází mlčení.

Zeman v ruské TV plísnil Ukrajinu a přikývl, že už světu nevládnou jen Američané. Máme překlad jeho vystoupení
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Opavě

ParlamentníListy.cz přináší celé znění rozhovoru, který proběhl v ruském jazyce, v českém překladu.

Pane Zemane, jak dlouho budou podle vašeho názoru pokračovat sankce EU vůči Rusku? Vždyť do určitého stupně obě strany, EU i Rusko, tyto sankce už pocítily?

Podle mého názoru je zásadní pochopit, že na Ukrajině je občanská válka. Musíme se věnovat ne nějakým přáním o podpoře, včetně ekonomické podpory Ukrajině, protože ekonomická pomoc v podmínkách občanské války je nesmyslná. No, a první krok, to je dosažení dohody mezi Ukrajinci a Ukrajinci. A potom jako druhý krok je dohoda o plynu, dohoda o záchraně Ukrajiny před bankrotem, protože tento risk tu reálně je, v podmínkách občanské války je jakákoliv ekonomická pomoc ztrátou peněz.

Zakouší Česká republika protiruské sankce a jejich důsledky?

Víte, existuje taková terminologie win-win strategy. A už jsem několikrát řekl, že také existuje jejich protiklad loss-loss strategy. V tomto případě představují sankce loss-loss strategy, strategii, ve které ztrácí všichni a nikdo z toho nemá žádné výhody.

Česko zaujímá k ukrajinské krizi a k sankcím v poslední době vlastní stanovisko. Pociťujete ve vztahu k tomu nátlak z Washingtonu?

Není to jenom Česko, ale také Slovensko, Maďarsko a zdá se i Rakousko. Například slovenský premiér Robert Fico vyjadřuje svoji nedůvěru k sankcím ještě hlasitěji než Česko. Některé další evropské státy jsou také v rozpacích. Také ony říkají, že nejdůležitější je boj proti islámskému terorismu a že je nutné najít nějaké strategické partnerství mezi Ruskem, Čínou, EU a USA pro boj s touto reálnou a dlouhodobou hrozbou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vss

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

8:35 Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

TÝDEN V MÉDIÍCH Ve skutečnosti nejde o Jana Součka, ale o Václava Moravce. Petr Žantovský pro Parlam…