Zeman vzpomínal: Revoluci v roce 1989 vyvolala falešná zpráva o smrti studenta Šmída

15.11.2014 16:16 | Zprávy

Revoluci v roce 1989 vyvolala nepravdivá zpráva o smrti studenta Martina Šmída, ne zákrok Sboru národní bezpečnosti na Národní třídě, řekl prezident Miloš Zeman při dnešní debatě se svým předchůdcem ve funkci Václavem Klausem. Zákrok tehdejší policie nebyl podle Zemana "nestandardním masakrem" a byla to jedna z mnoha tehdejších demonstrací. Oba politici však věnovali většinu času ekonomickým tématům. Jako například euru, kuponové privitazici nebo oslabování koruny Českou národní bankou.

Zeman vzpomínal: Revoluci v roce 1989 vyvolala falešná zpráva o smrti studenta Šmída
Foto: Hans Štembera
Popisek: Konference 25 let kapitalismu v ČR v paláci Žofín. Vystoupili i Miloš Zeman a Václav Klaus

Miloš Zeman s Václavem Klausem debatovali v pražském paláci Žofín při příležitosti 25. výročí od listopadových událostí roku 1989. Mluvili především o ekonomických tématech, která se týkala rozhodnutí vlád, kterým v minulosti jako premiéři předsedali, i o budoucnosti zavedení eura. Debata se sice nesla v přátelském duchu, ale oba aktéři si neodpustili mnoho vzájemných lehkých rýpnutí.

Klaus se se Zemanem shodli, že polistopadová transformace ekonomiky a společnosti byla úspěšná. Klaus zdůraznil, že i když debatují o ekonomických otázkách, šlo jim vždy prý hlavně o svobodu.

Zeman na otázku z publika také zavzpomínal na 17. listopad 1989. Lidé, kteří na tehdejší demonstraci nebyli, podle něj na ni vzpomínají jako na "krvavou řež". "Prosím vás, každý, kdo někdy chodil na protistátní demonstrace, ví, že ho občas majzli obuškem. A to ještě ti dědci z lidových milicí, když dostali povel 'obušky k nasazení připravit', tak si je dali takhle na prsa a rozběhli se a my jsme jim utekli," řekl Zeman. "Přátelé, nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr, byla to jedna z 'x' demonstrací," dodal. Skutečnou revoluci podle něj nastartovala až nepravdivá zpráva o smrti studenta Šmída, která v lidech vyvolala pozdvižení, protože přišla právě na výročí 17. listopadu 1939.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Jaký význam měla pro nás vaše cesta do Ruska?

A vzhledem k tomu, že je ČR na seznamu nepřátelských zemí, jak vás přijali? A přišla řeč i na uzavření míru? A jak chápete to, že Rusko si klade ultimáta - podmínky pro uzavření míru, třeba že Ukrajina nesmí vstoupit do NATO, ale sami jakékoliv podmínky - ultimáta odmítají? Mě to teď přijde, že Rusk...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vláda, to snad nejsou křesťané!“ Jeli jsme s Babišem tam, kde ho volí „celá rodina“

4:44 „Vláda, to snad nejsou křesťané!“ Jeli jsme s Babišem tam, kde ho volí „celá rodina“

„Ta vláda, to jsou barabové, lumpové. Jurečka a Výborný jsou nejhorší. Nejvíc lžou a jsou přitom z K…