Zeman ve Varech dostal knihu o Becherovi a klobásy. Vysmál se zeleným a také dotovaným divadlům, kde je víc herců než diváků

13.04.2015 17:59

Prezident Miloš Zeman zahájil třídenní návštěvu Karlovarského kraje. Maraton setkávání s občany a prohlídkami firem začal setkáním s krajskými zastupiteli, radními a starosty v budově krajského úřadu za přítomnosti hejtmana Martina Havla. Separátní program měla první dáma Ivana Zemanová.

Zeman ve Varech dostal knihu o Becherovi a klobásy. Vysmál se zeleným a také dotovaným divadlům, kde je víc herců než diváků
Foto: Václav Fiala
Popisek: Hejtman Karlovarského kraje Martin Havel a prezident republiky Miloš Zeman

„Současně jako v případě pana hejtmana bych novým i staronovým zastupitelům a starostům vyslovil upřímnou soustrast, protože všichni víme, že práce hejtmanů nebo starostů je nesmírně náročná a že platí starořímské přísloví, podle něhož úspěch má mnoho otců a neúspěch  je sirotkem,“ řekl v úvodu prezident.

Čína a Izrael – to je budoucnost

„Přijíždím sem rád, protože při mé minulé návštěvě jsem se seznámil s problémy Karlovarského kraje a jsem rád, že některé z těchto problémů se už daří řešit. Konkrétně minule jsem utrousil jedovatou poznámku o Císařských lázních. Dnes mohu s radostí konstatovat, že se sehnalo zatím 400 milionů korun na jejich opravu. Doufám, že podobně se podaří vyřešit i problém lázní Kyselka a samozřejmě v každém kraji mluvím o problému nezaměstnanosti. Jsem velmi rád, že například na Ašsku má být vybudována izraelským investorem továrna, která bude zaměstnávat až 2 000 lidí. Sklárna Moser má podle mých informací nyní zajištěný plný odbyt v Číně, takže může rozšířit svoji výrobní kapacitu. Každý kraj má ale i svá temná místa, tím jedním je fakt, že se odtud odstěhovalo 9 000 obyvatel a my musíme právě prostřednictvím investic vytvářet nová pracovní místa, aby se tento  úbytek zastavil. Podobně jako v Libereckém kraji, který je nejmenší v republice, ne vy, ale Liberecký kraj, aby bylo jasno.“

Doprava – po kolech i železnici

„Dálnice z Prahy do Karlových Varů končí v Lánech,“ pokračoval dále  za smíchu přítomných. Věřte mi, není to moje vina: Byla postavena dávno před tím, než jsem byl zvolen prezidentem. Připomenu ministrovi dopravy tuto spojnici, stejně jako mu připomenu, že kdysi vedla železniční trať z Aše do Selbu, a chceme-li  budovat rozumné kontakty s Německem, je zapotřebí započít právě dopravní infrastrukturou.“

„V době, kdy jsem byl premiérem, dostal nejen Ústecký, ale i Karlovarský kraj celkovou dotaci ve výši 15 miliard korun na revitalizaci na svém území,“  zavzpomínal Miloš Zeman. Dále pak již pokračovala diskuse.

Krajský zastupitel Živný ze Sokolova požádal hlavu státu o to, až  bude zvýhodněno a vybráno deset ekonomických zón v oblastech s nejvyšší nezaměstnaností, aby se nezapomnělo na Sokolovsko, kde je  nezaměstnanost kolem deseti procent, což činí přibližně 6 500 lidí. Strategický partner by měl podle zastupitele nahradit útlum Sokolovské uhelné.

Ekologové nejsou zelení…

„Sokolovská uhelná má tržby kolem tří miliard a tržby jednu miliardu, což je obdivuhodné a naplňuje daněmi státní kasu,“ pochválil podnik Miloš Zeman.  „Jak ministr Mládek, tak já  jsme zastánci těžby hnědého uhlí. Zoufalý odpor některých zelených aktivistů tomu brání. Záměrně říkám zelených, nikoliv ekologických aktivistů, protože ekologové alespoň vědí, co je to biomasa. Záleží na stanovisku krajského vedení, podobně tak jako hejtman Bubeníček podporuje prolomení těžebních limitů v Ústeckém kraji, budu rád, když vedení kraje spolu s dalšími politiky včetně mne vytvoří jakousi v dobrém slova smyslu lobbistickou skupinu, protože těch 3600 zaměstnanců, co má teď Sokolovská uhelná, by v žádném případě nemělo přijít o práci, nehledě na to, že na jejich místa navazují místa v dalších oborech, takže celková ztráta na zaměstnanosti by byla daleko větší.“

Nejnižší platy

Další dotaz se týkal průměrné hrubé mzdy v Karlovarském kraji, která je nejnižší v republice.  Kde je příčina?

„Jde o 22 800 měsíčně. Sokolovská uhelná má průměrnou mzdu 33 tisíc, takže tady vidíme, že těžební průmysl je nad celostátním průměrem, ale jak jsou na tom ostatní podniky? Zde mimo jiné  zjišťujeme, že v lázeňství a obecně v sociálních a zdravotních službách je průměr výrazně nižší. Při mé loňské návštěvě jsem si uvědomil, že lázeňství u vás zaměstnává neuvěřitelných 40 000 lidí. Úkolem všech politiků je sem ty zahraniční, pokud možno bohaté klienty přivézt. Já jsem se nedávno vrátil z Číny, dohodl jsem s čínským prezidentem, že se v nejbližší době otevře letecké spojení mezi Prahou a Pekingem. A protože průměrné čínské město má 10 milionů obyvatel, protože střední třída v Číně, která si může dovolit cestovat, představuje podle některých odhadů 200 až 300 milionů, tak si myslím, že by bylo docela zajímavé, abychom usilovali o příliv čínských lázeňských hostů, a o tomtéž jsme jednali i v Izraeli. Tam nejsou pořádné lázně, a díky přátelským vztahům dalším zdrojem mohou být Izraelští. Samozřejmě až se uklidní situace na Ukrajině, tak se může vrátit i ruská klientela.“

Starosta města Ostrov nad Ohří pak poněkud zamotal hlavu ochrance, když předal dárek od občanů města, publikaci o zámku, a k tomu i láhev moravského vína přímo na pódiu hlavě státu.

Prezident dále podotkl, že nechal udělat seznam ruin a poničených památek  a seznámí s ním zanedlouho ministra kultury, kterého si pozve do Lán.

Šťouchanec do Ťoka, pochvala Babišovi

Starosta města Kynšperk nad Ohří  požádal o podporu zavedení krajských dálničních známek . „Na Státním fondu dopravní infrastruktury je 91 miliard korun, leží tam naprosto bez užitku, minulý rok se nepostavil ani kilometr dálnice. Pan ministr Ťok mi říkal, že se to vyřeší tím, že rychlostní silnice budou přejmenovány na dálnice – problém je v projektové přípravě a vykoupení pozemků. Pan ministr Babiš alespoň uvolnil 4,5 miliardy korun krajům na opravy silnic druhé a třetí třídy. Řeknu vám ale jeden tragický fakt – za posledních šest let jsme měli deset ministrů dopravy. Úkolem je stabilizace ministerských postů a potřebujeme ministry s koncepcí a tahem na branku. Pokud politici budou mít pocit, že mají ministry měnit jako špinavé ponožky, tak do té doby přes těch 91 miliard se nic podstatného nezmění. Ministr má vydržet ve funkci minimálně čtyři roky.“

Bývalý exhejtman Novotný se vrátil k toužebně očekávané  dálnici a prezident mu připomněl,  že když byly volby do Poslanecké sněmovny a on byl na kandidátce na 23. místě a „… preferenční hlasy vás vynesly nahoru. Kéž by se to stalo i dalším!“.

Ach, ti lidovci na zemědělství i kultuře

Další dotaz se týkal  ale problému směny státních pozemků za státní pozemek. „Pozemkový úřad si stěžuje, že nemá pozemky, kterými by uspokojil restituční nároky. Nechci teď mluvit, protože bych se rozčílil, o problematice církevních restitucí. Komu podléhá pozemkový fond? Ministerstvu zemědělství? Ach jo,“ povzdechl si prezident. „ No dobře. Jde o věcnou diskusi a ne o osobní sympatie a antipatie. Pokusím se minimálně upozornit pana ministra Jurečku na tento problém.“

Představitel Horního Slavkova si postěžoval, že město si vzalo od církve kostel, pokouší se jej rekonstruovat, ale celou akci nemůže finančně samo utáhnout.  Na Ministerstvu kultury si podle něj někdo ulehčil práci, protože jiné než národní kulturní památky a UNESCO nebudou dotovány.

Hlavou státu mu bylo doporučeno obrátit se spíše na Ministerstvo pro místní rozvoj.

„Podle nejoptimističtějšího odhadu se nevyčerpá devět miliard, podle nejpesimističtějšího pak 80 miliard.“ Na adresu kultury pak dodal, že někdy penězi plýtvá, protože se dotují i divadelní scény, kde počet diváků je nižší než počet herců.

Bez popelníku, ale s masem

Hejtmanu Havlovi pak Miloš Zeman předal vázu a mísu s poznámkou „… nemáte tam popelník,“ což auditorium odměnilo srdečným smíchem. V dárkovém koši pak byla hlava státu podarována uzenářskými specialitami, na což prezident reagoval slovy: „… regionální potraviny, publikace – jsem přesvědčen, že když je to regionální potravina, tam maso je.“ Dalším dárkem byly publikace  Dějiny houslařství na Chebsku a kniha o Becherově vile. „Becher byl spojován s mojí osobou, než jsem přešel na slivovici,“ neodpustil si poznámku Zeman a dodal na úplný závěr dopoledního setkání:  „Po konzultaci s dietology spotřebuji vaše regionální potraviny!“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…