Zemanovy výroky o Krymu podle Sobotky odporují české zahraniční politice

10.10.2017 19:53

Prezident Miloš Zeman neměl k projevu na Parlamentním shromáždění Rady Evropy mandát vlády a Zemanovy výroky jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka. Oznámil to dnes na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman označil ruskou anexi Krymu za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost. Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci, a odmítl funkčnost protiruských sankcí, připomíná ČTK.

Zemanovy výroky o Krymu podle Sobotky odporují české zahraniční politice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka

„Česko hájí respektování mezinárodního práva. Sankce EU proti Rusku jsou svázané s plněním dohod z Minsku, bez naplnění těchto dohod je nelze rušit,“ sdělil Sobotka.

Za zachování sankcí do doby, než budou splněny minské dohody, se dnes postavil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zemanovy výroky podle něj nejsou v souladu s tím, co Česko prosazuje na mezinárodních fórech. „K tomu, co se stalo s Krymem, ale i na Donbasu, nemůžeme zůstat lhostejní. Změny hranic států a porušování mezinárodních dohod je něco, k čemu nemůžeme mlčet,“ doplnil.

Zemanův projev kritizovali i představitelé dalších vládních stran. „Dnes před 79 lety bylo dokončeno obsazování československého pohraničí Německem. Kompenzací Evropě však nebyl kýžený mír, ale tábory a plyn,“ uvedlo dnes na Twitteru ministerstvo kultury, v jehož čele stojí lidovec Daniel Herman.

Podle místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky (za ANO) překračuje Zeman své kompetence a jeho projevem by se měla zabývat vláda. „Po vystoupení Zemana v RE (Radě Evropy) bych očekával, že každá státotvorná politická strana i hnutí musejí vyzvat své voliče nevolit v lednu Zemana,“ doplnil.

Výroky hlavy státu odsoudili také zástupci některých opozičních stran ve sněmovně. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil, že Zeman svým vystoupením opět poškodil Česko v zahraničí. Místopředseda ODS Martin Kupka mluvil o dalším prezidentově faulu.

Podle vyjádření předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury pro ČTK se ale obyvatelé Krymu, který byl vždy ruský, rozhodli sami pro odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku. Nedá se tak podle něj mluvit o ruské anexi Krymu. „My jsme přece také před sto lety neanektovali Československo, prostě jsme se tenkrát svobodně rozhodli žít ve svém státu,“ napsal Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…