Zemanův kanál prý může ohrozit pitnou vodu

17. 12. 2013 12:42

Již v předvolební kampani prezident Miloš Zeman prosazoval výstavbu kanálu Dunaj - Odra - Labe jako dopravní cesty. Pravděpodobný příští premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přislíbil, že vláda se projektem bude zabývat, ale je třeba ho řešit i na mezinárodní úrovni. Ekologové však bijí na poplach. Výstavba kanálu může ohrozit pitnou vodu pro občany z jihu Moravy. Informuje o tom Mf DNES.

Zemanův kanál prý může ohrozit pitnou vodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Miloš zeman

„Ano, spodní voda, to je obrovský problém. Trasa kanálu kříží jeden z největších rezervoárů pitné vody, které tu vůbec máme,“ upozorňuje expert pro územní plánování Jiří Löw. Tento muž se problematikou kanálu zabýval již v osmdesátých letech minulého století, kdy ho prosazoval ještě komunistický režim. Hlasitě tak činil např. předseda JZD Slušovice František Čuba, kterého letos vyznamenal právě prezident Zeman.

Hydrolog Hubert Kříž k tomu dodává, že o kanálu se hovořilo i v devadesátých letech, a to s obyvateli obcí, které budou výstavbou kanálu dotčeny. Občané prý nebyli výstavbě nijak zvlášť nakloněni.

Zaznívají však i hlasy, které se přiklánějí na stranu prezidenta Zemana. Vodohospodář Josef Podzimek v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz poukázal na to, že vodní doprava je ekologická a navíc by bylo možné přivádět vodu z Dunaje do sušších oblastí. Kříž přesto trvá na tom, že Zemanův záměr je značně rizikový.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

16:26 Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro server Blesk.cz v Lánech vyjádřil k výsledkům voleb. Moderá…