Zemědělci jsou biti, řetězce se naučí obejít každý zákon. Zemědělská Partie mezi Jurečkou a Bendlem

31.05.2015 12:31 | Zprávy

O kontrole kvality potravinářských výrobků, o novele zákona o významné tržní síle nebo o tom, zda bude zakázán prodej sudového vína, se diskutovalo v dnešním vydání pořadu Partie na televizi Prima. Jeho hosty byli ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Zemědělci jsou biti, řetězce se naučí obejít každý zákon. Zemědělská Partie mezi Jurečkou a Bendlem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka

Moderátorka Terezie Kašparovská poukázala na to, že podle statistik se z potravin u nás nejvíce falšují víno, lihoviny, med, džem a ryby. Podle Jurečky se ale zvyšuje činnost dozorových orgánů. Konkrétně u Státní zemědělské a potravinářské inspekce byl zvýšen počet lidí, kteří se pohybují v terénu. „Jdeme cestou, abychom odkontrolovali maximální počet vzorků,“ podotkl ministr.

Bendl nezapomněl připomenout zásluhy vlády, jíž dominovala jeho mateřská strana. Poukázal na to, že bývalá vláda připravila nový zákon o potravinách a že za doby jejího působení vznikl také web Potraviny na pranýři. Poznamenal nicméně, že o tom, co se prodává, rozhodují lidé. „Naší povinností je vytvořit těm, kdo produkují potraviny, podmínky, aby uspěli na trhu,“ uvedl s tím, že sami lidé by se měli více ptát na informace o potravinách. Stát by měl podle něj hlídat i to, že k nám občas jsou dováženy potraviny, které nejsou příliš kvalitní.

Český zákazník se za poslední roky změnil

Jurečka přiznal, že český zákazník se v poslední době mění. „Ještě před pěti, čtyřmi lety byla jediným kritériem cena,“ podotkl s tím, že tomu paradoxně pomohly kauzy okurky ze Španělska a posypová sůl z Polska. Vyzdvihl i přínos soutěže Regionální potravina. Když prý výrobci v této soutěži uspějí, rostou jim prodeje o 5 až 30 %.

V legislativě bude nově zavedena kategorie „česká potravina“. Pokud půjde o jednosložkovou potravinu, například o jablka, bude muset k získání tohoto označení doložit, že byla vyprodukována na území ČR. Jestliže to bude výrobek složený z více surovin, například salám, bude muset obsahovat aspoň 75 % surovin z komodit vyrobených na území ČR. Státní orgány budou také kontrolovat komerční značky, které řetězce označují jako české výrobky. Dosud tomu tak nebylo, a proto byly jako české potraviny mnohdy označovány i ty, které byly například na českém území jen zabaleny. K těmto změnám by mělo dojít ve druhé polovině tohoto roku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Co (kdo) přesně je ta koalice zdravého rozumu?

V Bruselu jste už nějakou dobu. Máte dojem, že se najde většina, která by zastavila to zelené bláznovství? A podařilo se vám už v tomto směru něco změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přidělování bytů“, Ukrajinci a jiní migranti: Vyjasněno

4:44 „Přidělování bytů“, Ukrajinci a jiní migranti: Vyjasněno

Ukrajinci zvyšují ceny bydlení? Vláda chystá zákon, který má bytovému trhu ulevit. „Když jsme ho při…