Žena napsala ministrovi: Proč stát trestá matky postižených děti, ptala se

5. 4. 2012 19:48

Rozhodla se sama starat o postiženou dceru, která se bez cizí pomoci ani nenají. Své dítě by do ústavu nikdy neodložila, za což ale trpí nemalými problémy. O dceru se stará 24 hodin denně, kvůli vytíženosti si nemůže ani přivydělat a stát jí navíc v rámci úsporných opatření zrušil sociální příplatky. V bezvýchodné situaci se matka samoživitelka obrátila v dopise na ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.

Žena napsala ministrovi: Proč stát trestá matky postižených děti, ptala se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

Od nového roku stát přestal vyplácet sociální příplatek na postižené děti, zkráceny či úplně zrušeny byly i některé další, jako je příspěvek na benzin.

„ Má situace se mi zdá bezvýchodná a hlavně nespravedlivá vůči mému dítěti. Místo toho, aby stát důsledně postihoval všechny, kteří si udělali ze sociálních dávek pohodlné živobytí, postihujete opatrovníky, jako v mém případě, kteří se musí starat 24 hodin denně o naprosto bezmocné dítě. Nenechala jsem dítě zavřít za peníze státu do ústavu a ještě mi budou srážet,“ píše matka čtrnáctileté invalidní dcery Hana Koudelková.

Péče zabírá Koudelkové veškerý čas. Dcera se sama není schopná najíst ani zvládnout základní hygienické potřeby. Volný čas má pouze mezi osmou a dvanáctou hodinou, kdy dcera navštěvuje speciální školu. „Nevím skutečně, kdo by mě zaměstnal na tento krátký časový úsek, abych si mohla přivydělat na potřeby mých dětí,“ zoufá si matka, jejíž druhá dcera stále studuje střední školu.

Ministerstvo stížnost nezajímá

V odpověď na dopis dostala pouze neadresný výčet zákonů a ustanovení.

„Přestože byl zrušen sociální příplatek, navýšil se (až o 2 000 Kč) příspěvek na péči mimo jiné i pro nezaopatřené děti do 18 let věku, kterým náleží příspěvek na péči,“ odpověděla na dotaz deníku MF Dnes zástupkyně mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Táňa Švrčková. S touto odpovědí však matka spokojena není.

„Co mám vlastně dělat, mi nenapsali. Neřekli mi ani, proč mi sebrali sociální příplatek, když jsem sama a nemám nikoho, kdo by mě živil. O navýšení příspěvku na péči jsem věděla. To jsem si mohla přečíst v novinách, nebo jsem si mohla koupit sbírku zákonů. Přijde mi, že tento stát v sociální oblasti naprosto selhává,“ dodala Hana Koudelková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jhe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…