Živnostníci mají vzkaz pro premiéra kvůli zvýšení pojištění. Není hezký

22.03.2015 20:17

Trvalé útoky na nejmenší podnikatele v Česku pokračují, tvrdí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) v reakci na plán premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na zvýšení zdravotního pojištění pro živnostníky. Asociaci vadí zejména chybná argumentace, podle které drobní podnikatelé čerpají ze zdravotního systému více peněz, než do něj odvádějí.

Živnostníci mají vzkaz pro premiéra kvůli zvýšení pojištění. Není hezký
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

AMSP naopak tvrdí, že osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) odvádějí do systému zdravotního pojištění dvakrát tolik, než kolik z něj dostávají. Asociace to dnes uvedla v tiskové zprávě. Premiér Sobotka v České televizi v sobotu uvedl, že by živnostníci měli platit vyšší zdravotní pojištění. Zdravotní péče o živnostníky je podle něj dotována z odvodů zaměstnanců. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) premiérův plán odmítá, koalice o něm má jednat v dubnu.

Živnostníci upozorňují na předražené zakázky nemocnic

Asociace připomíná, že podle údajů zdravotních pojišťoven spotřebovaly OSVČ polovinu zaplaceného pojistného. Například Všeobecné zdravotní pojišťovně OSVČ zaplatily na pojistném 6,5 miliardy korun a za péči o ně pojišťovna uhradila tři miliardy korun.

"AMSP ČR plně respektuje, že celý systém je solidární, a že je zcela v pořádku, že OSVČ odvádí do systému více. Ale pokud se argumentuje čísly, která se liší i o více než sto procent, pak jde o záměr," uvedl předseda asociace Karel Havlíček. Největší úniky systému veřejného zdravotního pojištění jsou podle něj v předražených zakázkách nemocnic, kde se odhaduje potenciál korupčního jednání ve výši 30 až 40 miliard korun.

Mládkova slova o parazitech

Proti zvýšení odvodu pro živnostníky se dnes vyslovila také Strana soukromníků. Podle ní zaměstnanci platí na zdravotní pojištění méně než živnostníci. V případě zaměstnance je totiž nutné zdůraznit, že se jeho odvod skládá ze dvou položek - část platí zaměstnanec a část zaměstnavatel.

Podle senátora Ivo Valenty (za Stranu soukromníků) je problém v celkovém odvodu, který má stát za každého zaměstnance. "Z každé stokoruny, kterou si zaměstnanec přinese z továrny domů, si stát (při hrubé mzdě 20.000 Kč) vyinkasuje příšerných 73 korun," uvedl Valenta. Odbory a politici by proto podle něj měli spíše volat po snížení daní a odvodů zaměstnanců, než vytvářet třídní boj a kastovat společnost.

Před dvěma lety řekl na adresu živnostníků nynější sociálnědemokratický ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, že nepřispívají do systému sociálního pojištění a parazitují tak na zaměstnancích. Jeho slova odsoudily tehdy vládnoucí ODS i AMSP ČR, předseda ČSSD Sobotka se od nich distancoval. Mládek se později za svá slova omluvil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…