Zkultivujte Facebook! Zameňte informační smetí, ty lži Putina či Donalda Trumpa, vyzývá Anne Applebaumová

14.12.2015 10:25

Americká novinářka a spisovatelka Anne Applebaumová ví, kam by mělo směřovat 45 miliard dolarů, kterých se hodlá vzdát zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Soudí, že by je měl věnovat na kultivaci veřejné debaty. „Je zde tolik informačního smetí, že je nemožné zjistit, co je pravda,“ běduje novinářka. I proto prý lidem nevadí lži Donalda Trumpa, Vladimira Putina nebo Islámského státu.

Zkultivujte Facebook! Zameňte informační smetí, ty lži Putina či Donalda Trumpa, vyzývá Anne Applebaumová
Foto: wikipedia
Popisek: Anne Elizabeth Applebaum.

Novinářka uvádí, že každý, kdo tráví nějaký čas v mnoha alternativních světech prostřednictvím Twitteru nebo Facebooku, se může setkat s obdobně nepravdivými informacemi – v mnoha podobách a v mnoha jazycích, každý den. „Stačí sledovat ty správné účty na Twitteru a získáte odkazy na falešné webové stránky a pochybné organizace, které vyrábějí smyšlené statistiky. Získáte přátele, kteří těmto statistikám také věří. Pokud chcete, můžete nadále žít v bublině naprosto odtržené od jakékoliv reality kromě té virtuální, kterou vytvářejí krajně pravicoví blogeři, levicoví anarchisté nebo spindoktoři z Kremlu, kteří všichni excelují ve vytváření tohoto typu alternativní reality,“ popisuje Applebaumová negativní aspekty sociálních sítí.

Mnozí z těch, kteří si tuto práci dávají, mají dle ní zvláštní politické cíle, jako je například zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA, nebo nábor dobrovolníků Islámského státu. „Ale dlouhodobější dopad dezinformací je ještě hlubší – vytváří cynismus a apatii. Vede to k tomu, že nikdo nevěří ničemu. Lidem nevadí lži Trumpa – lži Putina nebo lži Islámského státu – protože stejně nevěří ničemu, co si přečtou. Je zde tolik informačního smetí, že je nemožné zjistit, co je pravda,“ běduje Applebaumová.

Nikdo dle ní zatím neví, co s nastalou situací dělat. Zuckerberg tak prý má široce otevřený prostor, jak může pomoci novinářům, akademikům, aktivistům a politikům zjistit, jak přivést realitu zpět do veřejné debaty. „Možná musíme ve školách studovat mediální gramotnost. Možná potřebujeme nezávislé indexy přesnosti pro hodnocení webových stránek. Možná, že potřebujeme zapracovat na pochopení psychologie konspiračních teoretiků. Nevíme ještě, co zafunguje, ale nazrál čas začít se tím zabývat. A to je otázka za 45 miliard dolarů,“ píše Applebaumová v komentáři pro americký internetový magazín Slate. V českém překladu komentář publikoval server Open-doors.cz.

Celý komentář v české překladu ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…