Zkušenost s úplatkem ve veřejném sektoru přiznalo 15 procent Čechů

09.07.2013 12:36

Konkrétní zkušenost s úplatkem ve veřejném sektoru přiznává 15 procent Čechů. Nejčastěji uplácejí ve zdravotnictví, více než polovina z nich dala úplatek jako poděkování. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala nevládní organizace Transparency International. V globálním měřítku se Česko mírou korupce neodlišuje od srovnatelných zemí, uvedla dnes tuzemská pobočka organizace (TIC). Za nejvíce zkorumpované subjekty Češi pokládají politické strany.

Zkušenost s úplatkem ve veřejném sektoru přiznalo 15 procent Čechů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úplatek, ilustrační foto

Politické strany vnímají jako zkorumpované i obyvatelé jiných států Evropské unie. V Česku si však strany podle průzkumu v posledních letech výrazně pohoršily. Zatímco v roce 2008 je za spojené s korupcí považovala polovina respondentů, letos jim nevěří už 73 procent dotázaných. Na žebříčku korupce podle Čechů následují těsně za politiky úředníci státní správy.

ČR není extrémně zkorumpovaná země

"Kvůli hluboké nedůvěře v politické strany přispívá korupce k současné krizi demokratického vládnutí v České republice. Na druhé straně se výrazně neodlišujeme od srovnatelných zemí a ČR v žádném případě nemůže být popisována jako extrémně zkorumpovaná země," shrnul programový ředitel TIC Radim Bureš.

S úplatkem ve veřejném sektoru se setkalo 15 procent oslovených lidí. V sousedním Slovensku je to 21 procent, v Maďarsku 12 procent, například ve Velké Británii pět procent. "Potěšující snad může být jen to, že jen pro osm procent respondentů byl úplatek nutnou podmínkou získání nějaké veřejné služby. Přes 50 procent dalo úplatek jako poděkování," upozornila TIC.

Strach z následků oznámení má 23 procent lidí

Případ korupce by oznámilo 55 procent českých účastníků průzkumu, podobně odpovídali i Slováci. Mezi důvody, proč korupci neohlásit, polovina Čechů uvedla, že "by se stejně nic nestalo". Strach z následků oznámení má 23 procent lidí. Podle TIC snižuje ochotu Čechů hlásit korupční jednání i nedostatečná ochrana oznamovatelů.

Celosvětového průzkumu "Globální barometr korupce 2013" se zúčastnilo přes 114.000 respondentů ze 107 zemí, a to v období od loňského září do letošního března. Podle komplexních výsledků se více než polovina dotázaných domnívá, že míra korupce se v jejich zemi za poslední dva roky zhoršila. Nejméně jeden z každých čtyř respondentů zaplatil v posledním roce úplatek při jednání s institucemi nebo poskytovateli veřejných služeb. V řadě států jsou za nejvíce zkorumpované označovány instituce, které by měly postihovat trestnou činnost - v 36 zemích je to policie, ve 20 dalších soudy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…