Zkušený novinář Žantovský odhaluje cenzuru: Nezveřejněný rozhovor o Havlovi, nátlak na Neffa v ČT i zákaz Depardieua na Ukrajině

05.09.2015 10:01 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Při výběru toho nejzajímavějšího, co nabídly, či naopak zatajily sdělovací prostředky, se mediální analytik Petr Žantovský zaměřil na případy cenzury. První našel v referování o kauze Gérarda Depardieua, jehož ukrajinské úřady zařadily na černou listinu. Druhý v případě zcenzurovaného rozhovoru s písničkářem Vladimírem Mertou, jenž hovořil nepříliš lichotivě o Václavu Havlovi. A nemohl si nevšimnout ani volání po cenzuře internetových diskusí.

Zkušený novinář Žantovský odhaluje cenzuru: Nezveřejněný rozhovor o Havlovi, nátlak na Neffa v ČT i zákaz Depardieua na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Petr Žantovský v minulém ohlédnutí na chvilku podlehl optimistickému – a zjevně ne zcela oprávněnému – pocitu, že ne všechno v českých mainstreamových mediálních kruzích je až tak špatné. „Dnes chci upozornit na tři opačné případy. Na okamžiky, kdy do našich životů vstupuje či už vstoupila, plíživě, či s halasem, cenzura. Je to jen pár týdnů, kdy nás média informovala o tom, že ukrajinské úřady daly na černou listinu francouzského herce Gérarda Depardieua, neboť soustavně vyjadřuje sympatie k Rusku a jeho prezidentovi Putinovi. Tato informace byla zpravidla opepřena novinovými fotografiemi nebo televizními záběry Depardieua ve společnosti běloruského vůdce Lukašenka, čímž mělo být zřejmě podtrženo hercovo nepřijatelné politické směřování,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Kdo sleduje média jen zběžně, musel si z toho odnést dojem, že Kyjev učinil vlastně dobře, že francouzského excentrika vyloučil ze slušné společnosti, vždyť si přece o to sám říkal. „Jenže pravda je – jako v českých médiích obvykle – docela jiná. Ukrajinská administrativa reprezentovaná ministerstvem kultury na základě doporučení státně bezpečnostní instituce Rada bezpečnosti Ukrajiny dala na černou listinu mnohem víc umělců než francouzského komika. Čtěme ta zakázaná jména, jde o naprostou elitu ruské kultury našeho i minulého století: Fjodor Bondarčuk, Natalie Bondarčuková, Oleg Tabakov, Nikita Michalkov, Josif Kobzon, Lev Rubinštejn, Lev Veršinin a desítky dalších. V aktuálním sčítání z konce srpna je to 573 umělců a vedle toho navíc 162 zakázaných filmů nebo televizních seriálů,“ upozorňuje mediální analytik.

Kyjev u konce s dechem, a tak předhazuje vábničku s nepřátelskými umělci

Ale Rada bezpečnosti Ukrajiny si nevzala na paškál jen Rusy. „Na svém seznamu má nejen poruštělého Depardieua, ale i amerického hudebníka a herce Stevena Seagala, srbského filmaře Emira Kusturicu či opět amerického režiséra Olivera Stonea. Proč se na této soupisce jednotliví umělci objevili, se lze pouze dohadovat. Kusturica nesouhlasil s americkým bombardováním Bělehradu. Stone natočil – kromě řady celovečerních, společensko-kritických filmů – také dokumentární seriál Americké století, kde podrobuje USA, takto hlavního ochránce kyjevské vlády, vskutku detailní až chirurgické analýze. Jak k té pochybné cti přišel Seagal, netuším. Možná jen proto, že je po jednom z rodičů ruského původu, kdož ví,“ poznamenává Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

8:35 Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

TÝDEN V MÉDIÍCH Ve skutečnosti nejde o Jana Součka, ale o Václava Moravce. Petr Žantovský pro Parlam…