Znám Donalda Trumpa. Vždycky se chtěl stát prezidentem, odhaluje známý harcovník z Ukrajiny

30.08.2016 11:40

Rozhovor serveru Forum Daily poskytl bývalý prezident Gruzie a nynější gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili, který prožil několik let ve Spojených státech, kde studoval, pracoval, a dokonce se i oženil. Pohovořil o korupci na Ukrajině, vztahu s Trumpem a Clintonovou a uvězněných přátelích. „S Putinem se není možné na ničem domluvit, je třeba ho krotit,“ míní bývalý prezident Gruzie.

Znám Donalda Trumpa. Vždycky se chtěl stát prezidentem, odhaluje známý harcovník z Ukrajiny
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Ve Spojených státech se vám velmi dařilo, nepřemýšlel jste o tom, že tam zůstanete?

„Žít ve Spojených státech jsem nikdy neplánoval. Navíc když přišla revoluce na Ukrajině, s radostí jsem se tam ihned vydal. Byl jsem na Majdanu, ale poté mi vláda Janukovyče zakázala pobyt v zemi; ocitl jsem se na černé listině.“

„Ale víte, co je zajímavé? Zrovna včera jsem se bavil s jedním z hlavních poradců prezidenta Obamy, který mu pomáhal v době jeho první prezidentské kampaně. Pověděl mi tom, jak ohromný význam pro celou kampaň měly v té době události v Gruzii. Všichni tomu prý věnovali pozornost, dokonce i voliči. To samé se děje i nyní, jenom o trochu více na západ, na Ukrajině. To znamená, že právě naše země jsou v centru světového dění a mají ohromný dopad na politické události v USA. Právě proto jsem raději zde; historie se píše u nás.“

„Jsem si jistý tím, že jestli bych ve Spojených státech zůstal, touto dobou bych byl již povýšený do pozice ‚partnera‘ v právnické firmě, pro kterou jsem v New Yorku pracoval. Vydělával bych si dost peněz, ale žil bych nudným životem. Preferuji opravdové výzvy.“

„Ve Washingtonu jsem psal dizertaci na téma související s mezinárodním právem. Poté jsem se ovšem musel vrátit zpět do Gruzie, když mě zvolili do parlamentu. Práci jsem slíbil dokončit. Profesor mi nakonec poradil, abych téma změnil a psal spíše o procesu vytváření nového státu. Přesně to bylo nakonec něco, čím jsem se zabýval v následujících letech. To samé teď děláme i na Ukrajině. Na světě není tolik lidí, kteří se podíleli na vytváření dvou zemí. To nevyměníte ani za americký komfort, ani za peníze.“

„Na Ukrajině je potřeba učinit skutečně mnoho změn. Hlavní je podle mě změnit přístup, který mají Ukrajinci k vládě. Je třeba změnit celou politickou třídu, která je zodpovědná za to, že se Ukrajina stala nejchudší zemí v Evropě.“

Kdo z ukrajinských politiků by podle vás měl být poslán do vězení, aby byl usnadněn boj s korupcí?

„Když jsem pracoval v Gruzii, mnozí politici museli nést odpovědnost za své činy. Pokud ovšem přispěli dostatečným finančním obnosem do rozpočtu země, nechali jsme je jít. Naším cílem nikdy nebylo všechny přestupníky masově zatýkat. Naše filosofie byla následující: Ať vrátí všechno to, co ukradli, a odejdou od moci, abychom o nich nikdy víc neslyšeli.“

„Téměř všichni z prvních osmi či devíti zadržených byli z mé politické strany. Některé z nich jsem považoval za své přátele. Během revoluce se velmi angažovali a poté zřejmě usoudili, že jim to dává právo na to, dělat to samé, proti čemu jsme se vymezovali.“

„Neočekávám, že by vysoce postavení ukrajinští hodnostáři nyní začali posílat lidi do vězení, to je dost naivní představa. Na druhou stranu byl vytvořen Národní protikorupční úřad, kde pracuje mnoho mladých lidí. Na ukrajinské standardy dostávají celkem dost peněz a mají všechny potřebné pravomoci.“

Spolu s Donaldem Trumpem jste prezentoval projekt „Trump Tower Batumi“. Dokázal jste si v té době představit, že by se mohl stát prezidentem Spojených států? Jaký jste z něho měl dojem?

„Samozřejmě, on vždy říkal, že se stane prezidentem. Snil o tom a nehodlal se svého cíle vzdát. Když jsem se vrátil z Gruzie zpět do Spojených států, zavolal mi a pozval si mě k sobě. Řekl mi, že už sice nejsem prezident a někteří lidé mi kvůli tomu zřejmě přestanou volat, ale on to prý bude dělat vždy. ‚Když se navíc stanu prezidentem já, budu ti volat ještě častěji,‘ řekl mi.“

„Má velký talent, dobře rozumí těm problémům, které lidi trápí. Samozřejmě s ním ovšem v mnohých věcech nesouhlasím, jako například s tím, že není třeba dále udržovat NATO. Mluvil také o tom, že uzavře dohodu s Putinem. Já Putina znám mnohem lépe než Trump. Sám jsem se s Putinem pokoušel v minulosti domluvit, najít společný pohled na různá témata. Mohu s naprostou jistou říci, že je to absolutně nemožné. Stejně tak, jako je nemožné domluvit se s krokodýlem na tom, že vás nesní.“

„Na Hillary Clintonové se mi líbí, že má jasnou a ostrou pozici vůči Rusku a Putinovi, radikálnější než Obama. Putin Clintonovou nenávidí. Stojí za tím hackerským útokem proti ní. Očekávám, že se i v budoucnu ještě o něco pokusí.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…