Zoufalý úředník ze sociálního odboru promluvil. Žadatelé o azyl si prý žijí jako králové

18.09.2016 18:23

Redakce rakouského deníku Krone píše o setkání s nejmenovaným úředníkem z vídeňského odboru sociálních věcí, který deníku předal konkrétní důkazy o zneužívání sociálního systému uprchlíky. Na úřadě prý panuje tísnivá atmosféra a úředníci se nesmějí na nic ptát.

Zoufalý úředník ze sociálního odboru promluvil. Žadatelé o azyl si prý žijí jako králové
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Přísně utajené setkání se uskutečnilo v Café Aida na náměstí u slavné katedrály svatého Štěpána a nejmenovaný úředník je podle redakce Krone velmi nervózní. „Prosím vás, můžete mi slíbit, že nikde nebudete citovat mé jméno? Pokud by se o tom někdo dozvěděl, okamžitě by mě propustili,“ cituje Krone svůj zdroj, který redakci předal objemné desky obsahující mnohé závažné informace. „My úředníci se nesmíme na nic ptát, ale jen slepě plnit příkazy nadřízených,“ stěžuje si anonym.

„Musíme se na všechny příchozí žadatele o azyl jen usmívat a plnit jejich přání. Já a moji kolegové tak každé ráno vyřizujeme požadavky až 500 ‚zákazníků“ s uprchlickými kořeny,“ tlumočí Krone výpověď zoufalého úředníka a uvádí konkrétní případy flagrantního zneužívání štědrého sociálního systému. „Jeden ze žadatelů o azyl pobírá na svoji manželku a pět dětí sociální příspěvky ve výši minimálně 3 300 eur. Tato částka přitom převyšuje průměrnou hrubou mzdu rakouského zvěrolékaře či zaměstnance aerolinek.“

Celý text v němčině je ZDE.

Někteří přistěhovalci však pobírají v rámci sociálních dávek ještě mnohem vyšší částky. „Jeden takový cizinec žije ve Vídni již celou řadu let a stále je nezaměstnaný. Na sebe a svých jedenáct dětí tak bere měsíčně čistého 5 200 eur. Podobné částky, ovšem v hrubém, pobírají v Rakousku specialisté v oboru IT a o polovinu méně specializovaní řemeslníci. Další konkrétní příjemce sociálních dávek si díky své manželce a deseti dětem přijde měsíčně na 3 580 eur,“ uvádí Krone.

Neméně náročný je další žadatel o azyl, který doposud žije v Rakousku sám. Požaduje však po úřadech, aby si mohl do země přivést i svoji manželku a patnáct dětí. V takovém případě by si podle Krone přišel měsíčně na 6 600 eur čistého. To je přitom více, než vydělává v Rakousku všeobecný lékař. „Tyto případy bohužel nejsou ojedinělé. Kromě příspěvků na děti dostávají žadatelé o azyl zpětně peníze na nájem. Vše by měli doložit pomocí dokumentů s razítkem, což se však neděje,“

Dalším problémem jsou podle úředníka ze sociálního odboru ve Vídni falešné pasy žadatelů o azyl. „Vůbec nic o těch lidech nevíme. Kdo kontroluje, zda a jestli vůbec jsou jejich děti v Rakousku? Často také fotka na dokumentu vůbec nekoresponduje s jejich skutečným vzhledem. Já osobně nemám nic proti cizincům a ani nejsem voličem Svobodných, ale to, co se tady děje, je prostě neuvěřitelné,“ cituje Krone, jak se rozčiluje úředník s tím, že na oficiální dotaz deníku odpověděl sociální odbor s tím, že je všechno „v nejlepším pořádku“.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…