Zpráva OSN o pásmu Gazy tvrdí, že do pěti let tam nepůjde žít

02.09.2015 19:56

Pásmo Gazy bude do pěti let zcela neobyvatelné. Alespoň pokud nedojde ke změnám ze strany Egypta a Izraele, jak tvrdí nejnovější zpráva OSN. Oblast, která je domovem pro 1,8 milionu Palestinců, má největší nezaměstnanost na světě, 95 % vodních zásob není pitných a polovina populace žije z potravinové pomoci. Informuje The Guardian.

Zpráva OSN o pásmu Gazy tvrdí, že do pěti let tam nepůjde žít
Foto: Archiv
Popisek: Palestina

Podle nové zprávy OSN se do pěti let stane pásmo Gazy zcela neobyvatelným. Tedy v případě, že budou pokračovat současné ekonomické a populační trendy. V tuto chvíli obývá pásmo Gazy zhruba 1,8 milionu Palestinců. Očekává se však, že v roce 2020 by jich mělo být přes 2,1 milionu.

Zpráva OSN tvrdí, že v pásmu Gazy dochází k rozkladnému procesu, za kterým stojí jak osm let trvající ekonomická blokáda, tak i tři válečné konflikty mezi Izraelem a Palestinou za posledních šest let.

„Tři izraelské vojenské operace v posledních šesti letech společně s osmiletou ekonomickou blokádou zcela zpustošily už tak zničenou infrastrukturu Gazy, zničily její produktivitu, neposkytly jí čas na smysluplnou rekonstrukci ani ekonomické zotavení a uvrhly palestinské obyvatelstvo Gazy do chudoby, čímž ji dostaly na horší ekonomickou úroveň, než na jaké byla před dvaceti lety.“

Mezitím Egypt vyslal vojenské buldozéry, které boří pašerácké tunely z pásma Gazy a zaplavují je vodou. Plánuje na hranicích postavit 18 rybích nádrží, které bude spravovat egyptská armáda. Chtějí tak zabránit opětovnému výkopu tunelů skrz hranice.

Podle posledních zpráv Světové banky je jedním z vedlejších produktů ekonomické blokády pásma Gazy ze stran Izraele a Egypta také největší nezaměstnanost na celém světě, jež dosahuje 43 procent. K té došlo poté, co se v Palestině dostalo roku 2007 k moci ozbrojené hnutí Hamas.

Země také trpí kritickým nedostatkem vody, jelikož 95 % dostupných zásob není pitných a celkem 72 % obyvatel také trpí nedostatkem jídla. Podle zprávy celkem polovina populace dostává potravinovou pomoc. Poslední válečný konflikt, ke kterému došlo roku 2014, vyhnal přes půl milionu lidí z jejich domovů a ponechal část země v troskách.

Zpráva OSN ještě uvádí, že nedávné konflikty „efektivně eliminovaly poslední zbytky střední třídy a uvrhly tak skoro celou populaci do bídy a závislosti na humanitární pomoci“. Válka zcela zničila export i produkci pro domácí trh a neponechala žádný čas na rekonstrukci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…