Petr Bahník: Je tu jakási zájmová skupina šířící fámu o „nebezpečném Bátorovi"

29.07.2011 15:55 | Zprávy

Otevřený dopis akce D.O.S.T. premiéru Petru Nečasovi.

Petr Bahník: Je tu jakási zájmová skupina šířící fámu o „nebezpečném Bátorovi"

Vážený pane premiére Nečasi, vážení členové české vlády,

dne 22. července 2011 Vám aktivista Ondřej Cakl ze sdružení „Tolerance a občanská společnost" poslal otevřený dopis žádající odvolání ministra školství Josefa Dobeše kvůli tomu, že si za poradce vybral Ladislava Bátoru, kterého obviňuje z extrémismu. Text uvedeného dopisu je zarážející, a to nejen zjevnou stylistickou neobratností svého autora či četností mluvnických chyb a stylistických prohřešků, ale zejména svým nenávistným obsahem a histriónskou domýšlivostí. Proto je nám téměř trapné, že se na Vás nyní musíme formou otevřeného dopisu obrátit také my. Bohužel nám však nic jiného nezbývá, neboť doktor Ladislav Bátora je dlouholetým předsedou našeho občanského sdružení Akce D.O.S.T. a útoky na něj se dotýkají rovněž cti a dobrého jména našeho sdružení i všech signatářů Manifestu D.O.S.T.

            „Důkazy" o údajném extrémismu Ladislava Bátory, jež Ondřej Cakl ve svém dopise předkládá, jsou přitom až úsměvné.  Z jeho dlouhého života a širokého spektra aktivit, kterým se během let Ladislav Bátora věnoval, Cakl pracně vydoloval několik časově vzdálených marginalit, které účelově skládá dohromady.

     Varovně například upozorňuje, že Bátora v roce 2005 navštívil přednášku o historii, příčinách a vývoji českého protižidovectví, jejímž pořadatelem byla Vlastenecká fronta. Sama účast na takové přednášce má být podle Cakla „důkazem". Nejen pro informaci je asi nutné v této souvislosti připomenout, že na uvedeném fóru příležitostně přednášela řada renomovaných osobností českého vědeckého života - např. profesoři Galandauer či Nakonečný z University Karlovy nebo dr. Tomeš z Masarykova ústavu. A samosebou i Ladislav Bátora, který přednášel například o rwandské genocidě a Arušském tribunálu nebo o soužití Čechů s Němci v XIX. století či o poválečné okupaci Japonska.

       Dále Cakl Bátorovi vyčítá, že v jedné z pracovních verzí své dosud knižně nepublikované čítanky z novodobých českých dějin s názvem „Česká revue" označil adjektivem „skvělá" knihu Zkáza Slovanů antisemitského autora Rudolfa Vrby z počátku 20. století. Kniha pojednává mimo jiné velmi otevřeným způsobem o zvěrstvech, kterých se dopouštěli bolševici v Rusku za Občanské války. Cakl si přitom okatě „neuvědomuje", že právě Bátora sám v tomtéž komentáři čtenáře na Vrbův antisemitismus upozornil a s lítostí konstatoval, že je to jediný aspekt, který je z Vrbovy tvorby známý. Cakl z toho ovšem vyvozuje, že se Bátorovi právě Vrbův antisemitismus líbí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

11:45 Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

Hrad konečně nechal do mediálního podhradí vytroubit, kdy tu bude festšpíl s krycím jménem „volby“ (…