Aleš Rozehnal: Policie zřejmě použila proti Peltovi výslechovou metodu spánkové deprivace, kterou mezinárodní právo označuje za mučení

07.05.2017 21:40 | Zprávy

KOMENTÁŘ. Podle informací zveřejněných v médiích byl ve středu ráno zadržen šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a do rána příštího dne asistoval policii při prohlídkách prostor Fotbalové asociace. Po dokončení těchto prohlídek byl převezen k výslechu, který začal ve čtvrtek dopoledne a trval podstatou část dne. V současné době není možné ověřit, zda se popis průběhu událostí zakládá na pravdě. Skutečností ale je, že určité policejní složky tento postup realizují více méně standardně.

Aleš Rozehnal: Policie zřejmě použila proti Peltovi výslechovou metodu spánkové deprivace, kterou mezinárodní právo označuje za mučení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Pelta

Účelem je uvést zadrženého do stavu tzv. spánkové deprivace. Spánková deprivace je takový nedostatek spánku, který má negativní efekt na mozkové a kognitivní funkce. Jedná se o kruté, nelidské a degradující jednání, které po určité době dosahuje intenzity mučení.

Podle Úmluvy proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání, kterou přijalo Valné shromáždění OSN v roce 1984, je totiž mučením jakékoli jednání, jímž je člověku úmyslně působena silná bolest nebo tělesné či duševní utrpení s cílem získat od něho informace nebo přiznání. Nedostatek spánku vede k tělesnému i duševnímu utrpení a definici mučení tedy splňuje.

Přijatelnější forma mučení

Spánková deprivace může vypadat relativně neškodně ve srovnání s jinými formami mučení, ale přitom je často účinnější než vyvolávání fyzické nebo psychické bolesti. Nedostatek spánku nezpůsobuje žádné přímé fyzické poškození, a proto je někdy považováno za přijatelnější formu mučení. Jedná se o velmi účinnou cestu, jak zlomit osobnost a vůli zadrženého.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Takhle se dnes v naší zemi vládne

11:34 Ivo Strejček: Takhle se dnes v naší zemi vládne

Denní glosa Ivo Strejčka